|2012-06-28|
Geodezja, Firma
Łączą siły dla atomu
Przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce rodzime firmy mogą zrealizować nawet 70% inwestycji, tym bardziej że wiele z nich już brało udział w tego typu inwestycjach za granicą. Aby ich udział był jak największy, potrzebne jest jednak podjęcie przedsięwzięć na płaszczyźnie organizacyjnej, naukowej i technicznej.
fot. Wikipedia/Stefan Kühn
|
|
|
|
|
|
W tym celu z inicjatywy Fundacji Wszechnicy Budowlanej (FWB) 27 czerwca br. w Warszawie został powołany klaster EUROPOLBUDATOM grupujący organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorstwa i uczelnie. Jego członkami założycielami są m.in.: Elektromontaż-Północ, Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne, Politechnika Poznańska, Politechnika Koszalińska, Oficyna Naukowo-Techniczna (wydawca Magazynu Energetyki Jądrowej „ProAtom”). Członkiem stowarzyszonym jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
W trakcie posiedzenia inaugurującego pracę EUROPOLBUDATOM prezes FWB Zbigniew Bachman podkreślił, iż głównym celem działalności klastra jest wzrost konkurencyjności naszych firm na rynku europejskim, a to można osiągnąć między innymi poprzez symbiozę nauki z przemysłem budowlanym i podejmowane skutecznych działań na płaszczyźnie organizacyjno-promocyjnej.
W pierwszym roboczym posiedzeniu rady klastra wzięła udział Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej. Zabierając głos, życzyła uczestnikom przedsięwzięcia wielu sukcesów w pracy na rzecz upowszechnienia dobrych praktyk budowlanych. Jej zdaniem prawidłowa realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) wymagająca ogromnej pracy i aktywności wszystkich interesariuszy tego procesu, zakończy się pełnym sukcesem. A będzie to możliwe, jeśli wspólnie podejmiemy się realizować przyjęte cele.
W efekcie PPEJ powinien przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski, podniesienia poziom nowoczesności przemysłu i dać wymierne korzyść krajowej gospodarce oraz przyszłym odbiorcom prądu z elektrowni jądrowych. Prezesem Rady EUROPOLBUDATOM został wybrany Adam Ostrowski.
27 czerwca odbyło się też zorganizowane przez klaster seminarium „Bezpiecznie zbudujemy bezpieczną elektrownię jądrową”, w trakcie którego omówiono doświadczenia polskich firm pracujących przy powstawaniu energetyki jądrowej m.in. w Finlandii, Wielkiej Brytanii, a także przy budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu.
Marek Bielski
|