Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-27| GIS, Mapy, Teledetekcja

Ze skanerem w Cloaca Maxima

Włoscy archeolodzy rozpoczęli szczegółową inwentaryzację najstarszego rzymskiego kanału Cloaca Maxima – do tego celu używają skanera laserowego oraz zdalnie sterowanego pojazdu.


Ze skanerem w Cloaca Maxima

Tam, gdzie to możliwe, pomiar wykonywany jest za pomocą skanera laserowego marki Faro. Ale nie w każdy zakamarek tego systemu ściekowego może wejść człowiek. Wtedy do akcji wkracza Archeo-robot – zdalnie sterowany pojazd wyposażony m.in. w trzy wysokorozdzielcze kamery oraz termometr, higrometr i inne sensory powietrza. Zbierane przez niego dane są na bieżąco wysyłane do komputera operatora. Archeo-robot ma wymiary 42 x 26 x 30 cm i waży 5 kg. Opracowała go firma Indissoluble.
Archeo-robot

Źródło: Indissoluble, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS