Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-21| GIS, Mapy, Instytucje

Norwegia pomoże Polsce w mapach tematycznych

W miniony poniedziałek (18 czerwca) w Oslo podpisano umowę partnerską z norweskim odpowiednikiem GUGiK (Norwegian Mapping Authority) na współpracę w zakresie realizacji projektu „Model bazy danych przestrzennych dotyczących środowiska przyrodniczego wraz z systemem zarządzania w aspekcie kartograficznych opracowań tematycznych”.


Norwegia pomoże Polsce w mapach tematycznych   <br />
Mapa Hydrograficzna, fot. CODGiK
Mapa Hydrograficzna, fot. CODGiK

Nowa baza zostanie utworzona w ramach współpracy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z Ministerstwem Środowiska, Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej, Centralnym Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej oraz wojewódzkimi i powiatowymi ośrodkami dokumentacji. Prace nad modelem bazy potrwają do 2014 roku.

Głównym celem projektu jest opracowanie modelu bazy przestrzennych danych tematycznych dotyczących środowiska przyrodniczego, w szczególności obejmujących dane hydrograficzne i hydrologiczne wraz z systemem zarządzania nimi. Umożliwi to powszechny dostęp do tematycznej informacji przestrzennej dotyczącej środowiska przyrodniczego, opracowanej i publikowanej przez krajową służbę geodezyjną i kartograficzną, a obejmującej (wraz z topograficznymi danymi podkładowymi) w szczególności dane:
• topograficzne działy wodne;
• wody powierzchniowe, w tym batymetrię, linię brzegową, akweny i tereny podmokłe;
• wypływy wód podziemnych;
• wody podziemne;
• przepuszczalność gruntów, w tym zdolność zatrzymywania wody;
• zjawiska i obiekty gospodarki wodnej, w tym kanalizacja, punkty poboru wód, ujęcia wody pitnej;
• punkty hydrometryczne pomiarów stacjonarnych.

Model bazy danych wraz z systemem zarządzania umożliwi gromadzenie, bieżącą aktualizację, przetwarzanie i publikowanie wysokiej jakości, aktualnych danych przestrzennych dotyczących środowiska przyrodniczego obejmujących w szczególności dane hydrograficzne i hydrologiczne o szczegółowości 1:50 000. Ponadto dla wybranych obszarów testowych pozyskane zostaną tematyczne dane przestrzenne o szczegółowości 1:10 000, co wynika z intensywnej eksploatacji środowiska przyrodniczego w obszarach silnie zurbanizowanych i uprzemysłowionych.

System będzie również umożliwiał publikowanie za pomocą usług sieciowych lub dostępu bezpośredniego wybranych danych o charakterze przestrzennym lub opisowym. Jego istotnym zadaniem będzie zapewnienie dostępu organom administracji, organizacjom pozarządowym, obywatelom i przedsiębiorcom do zintegrowanych i zharmonizowanych danych przestrzennych zorganizowanych w odpowiednie struktury, poddanych odpowiedniej obróbce kartograficznej i prezentowanych w formie map.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS