Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-13| Instytucje

Ile euro dostaniemy w nowej perspektywie?

Więcej pieniędzy niż obecnie będą miały do dyspozycji samorządy wojewódzkie. Wzrosną też wydatki na badania naukowe, innowacyjność, zatrudnienie i włączenie społeczne. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczęło prace nad propozycją strategicznych decyzji w sprawie podziału funduszy europejskich w perspektywie finansowej na lata 2014-20.


Ile euro dostaniemy w nowej perspektywie? <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
Jako że prace nad unijnym budżetem jeszcze trwają, nie jest przesądzone, ile pieniędzy trafi do Polski z unijnej kasy. Resort chce jednak wprowadzić wiele zmian do sposobu ich wydatkowania. Jak wyjaśnia „Gazecie Wyborczej” minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, na pewno mniej pieniędzy trafi na budowę dróg i kolei. Na razie na ten cel idzie 38% dotacji, a w nowej perspektywie ma być „dużo mniej”. Cięcia dotkną także projekty związane z ochroną środowiska i wspieraniem efektywnego wykorzystania zasobów.

Na więcej pieniędzy mogą liczyć przede wszystkim przedsiębiorcy realizujący przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe. Jak pisze „GW”, MRR szczególnie chce wspierać już nie kupowanie nowych technologii za granicą, ale tworzenie i wdrażanie ich w Polsce. Ponadto w nowej perspektywie rzadziej będzie można liczyć na granty, a częściej na pożyczki czy gwarancje kredytowe.

W dokumencie MRR zawarto również propozycję podziału kompetencji we wdrażaniu funduszy pomiędzy szczeblami centralnymi i regionalnymi. W latach 2014-20 zakres decentralizacji systemu wdrażania funduszy w Polsce będzie większy niż obecnie. Oznacza to, że relatywnie więcej środków do dyspozycji otrzymają samorządy wojewódzkie. Wciąż pozostaną jednak programy krajowe, z których dofinansowane będą mogły zostać m.in. projekty reform systemowych czy inwestycje infrastrukturalne o znaczeniu lub zasięgu krajowym.

Ostatecznym efektem prac nad dokumentem (rozłożonych na kilka miesięcy) będzie tzw. Umowa Partnerska Polski z Komisją Europejską. Jest to rodzaj kontraktu, w którym państwa członkowskie UE wskazują, w jaki sposób osiągną swoje cele rozwojowe przy pomocy funduszy Unii Europejskiej w obszarze polityki spójności, wspólnej polityki rolnej i rybołówstwa.

Źródło: ?GW?, MRR, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS