Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-13| GIS, Mapy

Wiadomo, gdzie hałasują w Rudzie

Ratusz w Rudzie Śląskiej udostępnił interaktywną mapę hałasu dla całego miasta.


Wiadomo, gdzie hałasują w Rudzie

Można się na niej zapoznać z wynikami dla czterech rodzajów hałasu: drogowego, kolejowego, tramwajowego i przemysłowego. Pomiary wykonywane były przez całą dobę. Hałas drogowy sprawdzany był w 130 punktach, kolejowy w 15 punktach, tramwajowy w 8, a przemysłowy w 40 punktach. Dodatkowo zmierzono poziom hałasu na 20 parkingach przy dużych obiektach handlowych.

Funkcja informacyjna to tylko jedno z zastosowań mapy akustycznej, przede wszystkim jest ona niezbędna do opracowania programu ochrony środowiska przed hałasem. – Taki program musi powstać i zostać przyjęty przez Radę Miasta do końca czerwca 2013 roku – wyjaśnia Ewa Wyciślik, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska urzędu miasta.

Mapa jest także ważnym narzędziem planowania zabudowy. – Dlatego tak istotne jest, że nasza mapa obejmuje całe miasto, także miejsca, które obecnie są peryferyjne, a w przyszłości mogą być miejscem inwestycji – podkreśla Ewa Wyciślik. Mapa będzie aktualizowana co 5 lat.

Umowa na opracowanie mapy akustycznej została zawarta 14 kwietnia 2011 r. Prace nad projektem podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszy obejmował wykonanie pomiarów hałasu drogowego, kolejowego, tramwajowego i przemysłowego, przygotowanie warstw tematycznych do opracowania modelu terenu oraz opracowanie modelu symulacyjnego terenu miasta dla poszczególnych rodzajów źródeł hałasu. Podczas drugiego etapu wykonano obliczenia, opracowano część graficzną i opisową mapy, a następnie opublikowano ją na portalu internetowym.

Koszt wykonania mapy akustycznej Rudy Śląskiej wyniósł 609 tys. zł. Projekt został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego kwotą 518 tys. zł.

Źródło: UM Ruda Śląska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS