Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-11| GIS, Mapy, Instytucje

Moduł GUGiK-u gotowy na Euro 2012

By ułatwić pracę służb ratunkowych i porządkowych, także w kontekście mistrzostw Europy w piłce nożnej, Główny Urząd Geodezji i Kartografii przygotował tzw. Uniwersalny Moduł Mapowy (UMM).


Moduł GUGiK-u gotowy na Euro 2012

Celem modułu jest przede wszystkim wsparcie działań operacyjnych policji, pogotowia czy straży pożarnej poprzez dedykowane zestawy aplikacyjne operujące na referencyjnych danych przestrzennych oraz na danych operacyjnych poszczególnych służb. Ma on umożliwiać przede wszystkim lokalizację zdarzeń i pojazdów służb ratowniczych. Moduł pozwoli także na zarządzanie użytkownikami (w tym np. patrolami) będącymi w terenie czy wyznaczanie optymalnych tras przejazdu. UMM obejmuje także moduły analityczne i raportowania, wspomagające analizowanie intensywności zdarzeń dla lepszego planowania działań prewencyjnych.

W przypadku zgłoszenia zdarzenia przez obywatela na numer ratunkowy 112 za pomocą UMM możliwa będzie także lokalizacja dzwoniącego, a zarządzanie akcją przez dyspozytora wspomagane będzie narzędziami Geoportalu. Przy okazji wdrażania modułu służby, takie jak policja, Państwowa Straż Pożarna i Państwowe Ratownictwo Medyczne, uzupełnią więc swoje stanowiska dyspozytorskie oraz mobilne o dostęp do informacji przestrzennej przez Geoportal.gov.pl.

Dzięki udostępnieniu modułu spodziewane jest skrócenie czasu reakcji służb na zdarzenia, zwiększenie koordynacji działań, umożliwienie lokalizacji patroli w celu lepszego zarządzania, skrócenie czasu zaangażowania jednostek ratowniczych do pojedynczych zdarzeń oraz ograniczenie ich rozmiaru. Wdrożone rozwiązania pozwolą ponadto na wsparcie służb w symulacji zagrożeń i lokalizacji miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu badań i analiz oraz tworzeniu map ryzyka.

Uniwersalny Moduł Mapowy realizowany jest w ramach projektu Geoportal 2 przez firmę Intergraph Polska.

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS