|2012-06-04|
Teledetekcja, Edukacja, Ludzie, Instytucje
Studenci AGH zeskanowali "Sztygarkę"
Czterech członków Koła Naukowego Grafiki Komputerowej i Geomatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zeskanowało całość zabytkowej Kopalni Ćwiczebnej przy Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
Studenci pracowali w dniach 1-2 czerwca pod okiem opiekuna naukowego mgr. Wojciecha Matwija. Kilkaset metrów zeskanowych wyrobisk, kilkadziesiąt stanowisk skanera, około miliarda pomierzonych punktów – to efekty pracy całego zespołu. Będzie je można podziwiać już niedługo w serwisie YouTube, a za parę miesięcy na Facebooku.
Obiekt ten, należący dawniej do Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej, pierwszej szkoły o takim profilu w Zagłębiu Dąbrowskim, został samodzielnie wykonany przez jej uczniów. Przyszli mierniczy, geolodzy i sztygarzy w ten sposób zdobywali pierwsze szlify w przyszłym fachu.
Wyjazd odbył się dzięki grantowi rektorskiemu, który otrzymało koło, a także pomocy finansowej udzielonej przez Stowarzyszenie Naukowe im. Stanisława Staszica. Kopalnię Ćwiczebną udostępniła dyrekcja Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Opiekunami naukowi grantu są: Wojciecha Matwija oraz dr Artur Krawczyk.
Sławomir Kubiak
|