wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 1
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2012-05-28| Geodezja

Białystok będzie mieć ulicę Geodetów

Dziś (28 maja) białostoccy radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę o nadaniu jednej z ulic nazwy Geodetów – informuje portal Białystok Online.


Białystok będzie mieć ulicę Geodetów

Będzie się ona znajdowała na osiedlu Skorupy położonym we wschodniej części miasta. Z wnioskiem o nadanie takiej nazwy wystąpił do Rady Miejskiej białostocki oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

U uzasadnieniu uchwały napisano:

Powstanie środowiska mierniczego w Polsce można odnieść do najodleglejszej przeszłości. W najstarszych zabytkach naszego piśmiennictwa, jakimi są Kroniki i Dokumenty z XII i XIII wieku, napotykamy na szereg danych świadczących o wykorzystywaniu umiejętności mierniczych dla celów wojskowych i gospodarczych. Stosowanie umiejętności mierniczych dla celów gospodarczych rozwinęło się szczególnie w XIV wieku w związku z rozwojem osadnictwa, lokalizacją miast oraz zakładaniem wsi na prawie niemieckim, a następnie polskim.

Poczynając od wieku XIV, kształtowanie się środowiska mierniczego w Polsce znalazło swój wyraz w prawie granicznym. Z biegiem lat rozwój sztuki mierniczej był coraz większy. Praca w tym okresie miała charakter opisowy, stawiano znaki graniczne i czyniono odpowiednie opisy w Księgach sądowych i podkomorskich, pojawiło się zainteresowanie kartografią – mapami, ale wyłącznie do celów wojskowych.

Szczególnie ważna rola geodetów na terenie miasta Białegostoku wiązała się z latami powojennymi. Geodetom powierzono inwentaryzację zniszczeń wojennych w mieście oraz ustalenie ilości budynków zniszczonych, nadających się do remontu oraz ilości do zamieszkania. Została założona ewidencja gruntów.

Każda inwestycja – ulica czy budynek – zawsze rozpoczyna się i kończy we współpracy z inżynierami i technikami geodetami.

Nadanie nazwy ulicy imieniem Geodetów byłoby doskonałą okazją uhonorowania znaczącego dorobku geodetów, ich pracy, która ma niepodważalne zasługi w rozwoju gospodarczym i społecznym całego regionu.

Biorąc powyższe pod uwagę, podjęcie stosownej uchwały jest zasadne.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ulica geodetów W Opolu taka ulica istnieje od ponad 20 lat.

dff czekamy na gejodetów

I Łapy też.

Wejherowo Wejherowo również ma taką ulicę

fpisójcie miasta!!!111jedenjeden óć

Lubsko W Lubsku również jest ulica Geodetów.

Oto miasta, które doceniają geodetów: Wołomin, Piaseczno, Wyszków, Częstochowa, Ostrołęka, Lubsko, Warszawa, Władysławowo, Kraków, Bydgoszcz, Rzeszów - tam już są ulice Geodetów

Kielce też niedługo będą miały ul. Geodetów, SGP wystąpiło z wnioskiem do prezydenta

8 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt