Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-05-23| Edukacja, Instytucje, Imprezy

Czy znów nas zaleje?

Młodzi geodeci uczestniczący w seminarium na Politechnice Warszawskiej (22 maja) dowiedzieli się o tym, jak zdobywana przez nich wiedza może służyć ograniczaniu skutków powodzi.


Czy znów nas zaleje? <br />
fot. Michał Bogucki
fot. Michał Bogucki

V edycję seminarium z cyklu Nauka w Służbie Ziemi pod hasłem: „Czy grozi nam kolejny potop?” zorganizowało Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW „Geoida” wraz z pracownikami Zakładu Fotogrametrii, Teledetekcji i SIP. Pomysłodawczynią i opiekunem przedsięwzięcia była dr hab. Katarzyna Osińska-Skotak.

Spotkanie podzielono na dwie sesje referatowe poświęcone przyczynom powodzi oraz zarządzaniu kryzysowemu i ograniczaniu możliwości ich wystąpienia. Klimatolog prof. Maciej Sadowski (Instytut Ochrony Środowiska) przybliżył zgromadzonym proces obiegu wody i jego kluczowe zmiany w ostatnich latach, pokazał zagrożenia powodziowe oraz omówił światowe zapotrzebowanie na wodę. A Michał Marcinkowski (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) przedstawił regiony występowania największych powodzi, szczególnie w Polsce, ich główne przyczyny oraz wpływ zmian klimatu oraz zagospodarowania terenu na zagrożenie powodziowe.

Studenci przekonali się, że geodezja ma wiele wspólnego z zapobieganiem powodziom. Prof. Artur Magnuszewski z Zakładu Hydrologii WGSR UW mówił o mierzeniu wezbrań wód (ze szczególnym uwzględnieniem roli geodetów) i o tym, jak można się przyczynić do ograniczania skutków powodzi poprzez ich właściwe prognozowanie (np. model opad-odpływ, model transformacji fali wezbraniowej). Przykład takiej prognozy zaprezentował student geodezji i kartografii Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie Marcin Woźniczka. Jest on autorem pracy pt. „Wykorzystanie danych geograficznych do modelowania fali powodziowej na przykładzie Wisły Kujawskiej”, w której ocenił, na ile dane pozyskane z różnych instytucji państwowych są przydatne do przeprowadzania analizy zagrożeń powodziowych.

Niebagatelną rolę w zarządzaniu kryzysowym mogą odegrać dane z europejskiego systemu SAFER. Małgorzata Jenerowicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN omówiła przydatność tego rozwiązania w czasie powodzi w Polsce w 2010 roku. Za przykłady posłużyły fragmenty opracowanych na podstawie zdjęć satelitarnych map referencyjnych oceny szkód czy też zasięgu powodzi.

Emilia Fryszkowska (Geoida)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS