wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-11-10| Geodezja, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje

Powstało Porozumienie "Federacja Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych"Dzisiaj (10 listopada 2006 r.) w Gdańsku powstało Porozumienie „Federacja Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych” zrzeszające trzy organizacje działające na polu geodezji: Krajowy Związek Pracodawców Firm Geodezyjnych i Kartograficznych – Polska Geodezja Komercyjna, Geodezyjną Izbę Gospodarczą oraz Zachodniopomorską Geodezyjną Izbę Gospodarczą. Porozumienie reprezentuje 300 podmiotów gospodarczych zatrudniających ponad 7000 pracowników. Rozbite dotąd wykonawstwo geodezyjne ma szansę mówić wreszcie jednym głosem.

Okazją do spotkania przedstawicieli organizacji założycielskich było Walne Zgromadzenie Polskiej Geodezji Komercyjnej (8-10 listopada). Po blisko dwóch latach przygotowań uczestnicy Zgromadzenia podjęli pozytywną decyzję w sprawie utworzenia Porozumienia (GIG i ZGIG były już do tego gotowe od dawna). W imieniu poszczególnych organizacji Porozumienie podpisali ich prezesi: Waldemar Klocek (PGK), Wojciech Matela (GIG) oraz Sławomir Leszko (ZGIG).
Władze Federacji stanowią: Rada Federacji i Prezydium Federacji, którego pracami kieruje prezes. Radę tworzy 9 osób, po 3 z każdej organizacji. W skład Prezydium wchodzi 3 prezesów, którzy rotacyjnie (każdy po roku) będą pełnili funkcje prezesa.

Cele, jakie stawia sobie Porozumienie „Federacja Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych” to:
1. Zwiększenie reprezentatywności podmiotów skupionych w Porozumieniu oraz ujednolicenie stanowisk organizacji w dialogu społecznym prowadzonym między organami władzy a przedsiębiorcami oraz przedsiębiorcami i pracownikami.
2. Reprezentowanie i ochrona interesów zawodowych członków PGK, GIG i ZGIG wobec organów władzy, administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego, związków zawodowych pracowników i innych instytucji i organizacji krajowych i zagranicznych.
3. Uczestnictwo w pracach legislacyjnych związanych z problematyką geodezji i kartografii oraz działalności gospodarczej.
4. Wspólne uczestniczenie w pracach instytucji doradczo-opiniodawczych w sprawach dotyczących działalności gospodarczej.
5. Kształtowanie zasad dobrego obyczaju i uczciwej konkurencji w działalności gospodarczej oraz podejmowanie starań o podnoszenie na wyższy poziom usług geodezyjnych, a także dbałość o ich profesjonalne wykonywanie i zgodność działań z przepisami prawa i zasadami etyki zawodowej.

Więcej szczegółów podamy w najbliższych dniach.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jeszcze raz do malkontentów Co złego widzicie w pięciu celach porozumienia jakie podane są powyżej? Każda z trzech organizacji ma je wpisane w swoje statuty. W porozumieniu chodzi o to by realizować je skuteczniej. Czy to zadziała? Pewności nie ma. Ale spróbować warto. Gdzie tu walka o stołki? Jaka grupa trzymająca władzę?
odpowiedz zgłoś
Jaka dyskusja? Prezes GIGu traktuje członków i radę izby jak ciemny lud , który wszystko kupi. Właśnie widzimy jak powstaje grupa trzymająca władzę, a nie ma to nic wspólnego z jednością środowiska. SGP-owcu przecież do tej pory te trzy organizacje zgodnie współpracowały i będą współpracować.
odpowiedz zgłoś
Ujawnić teksty porozumień Skoro taka jawność działania deklarowana przez W.Matelę to proszę ujawnić teksty porozumień na stronie GIGu i wtedy podyskutujemy przed podpisaniem a nie po fakcie.Co to za maniera , ze czlonkowie izby dowiaduja sie na końcu co podpisuje prezes.Prosze o merytoryczna dyskusję w tej sprawie.
odpowiedz zgłoś
Tak trzymać Panowie Prezesi - nie dajcie się podzielić. Widać że jedność komuś przeszkadza.
odpowiedz zgłoś
Dobry kierunek !!! Czy ty były członku nie rozumiesz, że tu chodzi wyłącznie o jeden wspólny głos środowiska,żeby nie powtórzyła sie sytuacja jaka miała miejsce w poprzedniej komisji sejmowej na nowym prawem geodezyjnym. Są tacy w naszym środowisku których jedynym hasłem jest dziel i rządź. A co ty zrobiłeś w GIG?
odpowiedz zgłoś
Tylko stołki i stołki To oni nie mogą się w trójkę normalnie dogadać? Miałem rację, że się wypisałem z GIGU, bo tylko składki i nic więcej. Teraz jak widzę pewnie kolejne składki na promocję prezesa GIG. Tylko stołki i stołki, a członkowie w głębokim poszanowaniu.
odpowiedz zgłoś
do malkontentów W GIG i ZGIK były uchwały Walnych Zgromadzeń zobowiązujące władze tych organizacji do podjęcia prób łączenia. W PGK chyba też były takie tendecje. Więc prezesi tych organizacji zrealizowali tylko wolę członków. Tak to jest w demokracji. Skąd tyle nerwowości ze strony (wiecznych) malkontentów?
odpowiedz zgłoś
Informacja w GIG jest do bani Dlaczego na stronie GIGu nie ma tekstu porozumienia,pierwotnego i tego uzgodnionego.Czy rada izby panuje nad poczynaniami prezesa, czy bedzie tak jak z zatrudnieniem dyr.biura.Federacja ? - po co skoro ci sami prezesi wejdą na stołki które sami ustanowili dla siebie,cos jest na rzeczy.
odpowiedz zgłoś
Realisto-czytaj między wierszami w komentarzach! Jak na dłoni widać,kto przebiera nogami,bo chce zostać oberprzedstawicielem branży-a to nie te progi.Też między wierszami widać,kto manipuluje.To na pewno nie jest ZPGK.Ja nie dzielę geodetów na lepszych i gorszych,ale nie lubię karierowiczów.Podziałów w geodezji nie ma,są tylko 3 różne organizacje.
odpowiedz zgłoś
znowu negacje Denerwuje mnie, że cokolwiek by się nie zrobiło, zawsze źle. Patron, pamiętaj, nie ma lepszych i gorszych przedsiębiorców geodezyjnych. To, że zatrudniasz więcej pracowników nie czyni z ciebie lepszego geodety. Czs skończyć z podziałami w geodezji i realizować wspólne cele caego środowiska.
odpowiedz zgłoś
Czy to prawda Panowie? Jeśli tak to totalna farsa. Bo co może wiedzieć na tamat przedsiębiorczości jednoosobowa firma geodezyja. Nie wierzę aby przedsiębiorcy pozwolili na takie rozwiązanie. ????????????????????????????
odpowiedz zgłoś
Super. Tak trzymać! Wreszcie jesteśmy razem! Ale ja na 2/3 kadencji władz federacji PRZEDSIĘBIORCÓW wypiszę się z mojej organizacji,bo śmiać mi się chce,że 2 rotacyjnych prezesów to szefowie jednoosobowych firm(banalna dział.gosp.)Panowie,firma z kilku-,kilkunastoma pracownikami to świat biznesu-dla Was obiekt marzeń.Akceptuję tylko P.Klocka.
odpowiedz zgłoś
Brawo Gratuluję tej stronie lady za wspaniałe posunięcie. Jestem przekonany, że ta decyzja wyjdzie na dobre całej branży. Administracji geodezyjnej też.
odpowiedz zgłoś
W przeciwieństwie do ZPGK - działamy jawnie Aby przerwać domniemania,takich jak ty,że mamy coś do ukrycia wysyłam do redakcji pełny tekst,choć Pani redaktor wyraźnie zaznaczyła,że więcej szczegółów Geoforum poda w niajbliższych dniach.Teraz jestem przekonany że nasza publikacja uniemożliwiła właśnie próby manipulacji na uzgodnionym tekście.
odpowiedz zgłoś
Masz Rację ZPGK - nie manipulujmy informacją!!! W publikowanym tekście nie ma nic o reprezentacji na zawnątrz,a tylko kto kieruje pracami Rady,a jest to właśnie rotacyjny Prezes.ZPGK nie manipuluj informacją bo w ostatecznej wersji całego tekstu,którego ty nie masz bo jest tylko na trzech komputerach to o czym też jest tylko że w innym miejscu.
odpowiedz zgłoś
do ZPGK Piszesz o drobnych, faktycznych lub urojonych, problemach technicznych czy raczej organizacyjnych związanych z porozumieniem, jako o kłamstwie i manipulacji. Z Twoich wypowiedzi zieje nienawiścią do naszego geodezyjnego środowiska. Kim Ty jesteś? Chyba nie geodetą. Zachęcam Cię do zmiany forum.
odpowiedz zgłoś
Nie manipulujmy informacją „Uderz w stół, a nożyce się odezwą”. Czy naprawdę chodzi o dobro środowiska? Zapewne zapomniano Panią Redaktor poinformować o tym, że Federację na zewnątrz reprezentuje 3 prezesów poszczególnych organizacji, a nie rotacyjny prezes (czyli p. Leszko lub p. Matela), czyli informacja o władzach jest niepełna.
odpowiedz zgłoś
Komu nie rękę jedność środowiska Czyżby ZPGK brakło odwagi się podpisać.Informacja o porozumieniu została przekazana telefonicznie dlatego wkradł się błąd.Powinno być "uzgodnili i zaakceptowali",a nie zostało formalnie podpisane tylko ze względów technicznych.Ciekawe co ZPGK chce zmieniać w uzgodnionym tekście - czyżby wszystko?
odpowiedz zgłoś
Kto się kryje pod ZPGK My strony porozumienia uzgodniliśmy treść i formę. Wyraźnie widać, że komuś komu nie jest bliskie dobro geodezji a własne partykularne interesy porozumienie przeszkadza. Proponuję się ujawnic i podjąć merytoryczną dyskusję. S.Leszko
odpowiedz zgłoś
O nienawiści Tekst został uzgodniony i zaakceptowany (w formie j.w.) przez prezesów trzech organizacji. Ze względów technicznych zostanie on podpisany za kilka dni w stolicy. Prezesi uzgodnili, że na dokumencie będzie widniała data dzisiejsza, a jako miejsce podpisania - Gdańsk. Takie to gigantyczne kłamstwo!
odpowiedz zgłoś
porozumienie Dlaczego kłamiecie, nic nie zostało podpisane, została jedynie przegłosowana intencja podpisania porozumienia. W najbliższych dniach jego treść może ulec zmianie.
odpowiedz zgłoś
21 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS