Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-05-18| Mapy, Edukacja

Mapy na maturze 2012

Wczoraj (17 maja) odbył się egzamin maturalny z geografii. Sporo pytań – jak zwykle – sprawdzało umiejętność czytania map.


Mapy na maturze 2012

Maturzyści, którzy wybrali zakres podstawowy, mieli odpowiedzieć w sumie na 30 pytań. 9 z nich dotyczyło mapy fragmentu Karkonoszy będącej załącznikiem do testów. Na jej podstawie należało np. wybrać odcinek szlaku turystycznego, na którego przejście turysta powinien przeznaczyć więcej czasu ze względu na większe różnice wysokości, obliczyć odległość między dwoma obiektami na mapie czy na podstawie mapy i rysunku przyporządkować wskazanym miejscom właściwe piętra roślinne. Poza tym na egzaminie należało także m.in. zinterpretować mapę, na której przedstawiono rozkład średniej rocznej sumy opadów atmosferycznych w Polsce, fragment mapy synoptycznej Europy oraz mapę z rozmieszczeniem płyt litosfery w kontekście wybuchu w kwietniu 2010 r. wulkanu Eyjafjalla na Islandii. Nie zabrakło również pytań związanych z rozmieszczeniem najważniejszych powierzchniowych prądów morskich.

Ci, którzy zdecydowali się rozwiązać zadania z arkusza rozszerzonego, mieli odpowiedzieć na 34 pytania. 8 z nich również wymagało wykorzystania ww. mapy Karkonoszy. Należało m.in. przeanalizować profil terenu wzdłuż jednej z tras turystycznych czy określić wysokość Gwiazdy Polarnej obserwowanej z jednego z punktów widokowych. Inne zadania dotyczyły na przykład interpretacji uproszczonego przekroju geologicznego czy określenia dominującego procesu rzeźbotwórczego, który doprowadził do powstania określonych form terenu. Trzeba było również uzupełnić schemat przyczynowo-skutkowy dotyczący osuwisk czy wyjaśnić cechy cyrkulacji pasatowej. W arkuszu znalazła się także mapa związana z występowaniem w Polsce wód podziemnych w skałach różnego wieku, do której jedno z pytań dotyczyło określenia metody kartograficznej, którą zastosowano do przedstawienia tego zjawiska.

Geografia - poziom podstawowy
Geografia - poziom rozszerzony
Mapa

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama