Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-05-19| Geodezja, Prawo, Kataster

RPO krytycznie o dostępie do ksiąg wieczystych

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz wystąpiła do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o analizę i ewentualną korektę niespójnych przepisów regulujących dostęp do ksiąg wieczystych – można przeczytać w internetowym wydaniu „Rzeczpospolitej”.


RPO krytycznie o dostępie do ksiąg wieczystych

Zdaniem RPO ustawa o księgach wieczystych i hipotece odmiennie reguluje kwestię wydawania odpisów ksiąg wieczystych prowadzonych w wersji analogowej, niż to jest w przypadku ich elektronicznych odpowiedników. W pierwszym przypadku wydaje się je na żądanie sądu, prokuratora, notariusza, organu administracji rządowej oraz jednostki samorządu terytorialnego, a w wypadkach uzasadnionych – również na żądanie osoby, której określony wpis dotyczył. O odpisy elektroniczne może się zaś ubiegać każdy. Sprawę utrudnia fakt, że jeszcze nie wszystkie księgi wieczyste dostępne są w formie cyfrowej i sytuacja taka utrzyma się jeszcze przez kilka lat.

Kolejny problem z księgami wieczystymi to – zdaniem RPO – ograniczenia w uzyskaniu odpisów dokumentacji księgi wieczystej. Trudno bowiem znaleźć racjonalne przyczyny, dla których ich uzyskanie dostępne jest szerokiemu kręgowi zainteresowanych, a gdy dany podmiot chce wyłącznie przejrzeć akta księgi wieczystej, musi wykazać interes prawny. Co więcej, jeśli – zgodnie z zapatrywaniami doktryny – możliwość przejrzenia akt księgi wieczystej uzależniona byłaby od ujawnienia prawa w księdze, to skutkowałoby to nadmiernym ograniczeniem praw, np. podmiotów pragnących wystąpić z roszczeniem o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Na problem utrudnionego dostępu do ksiąg wieczystych w listach do Ministerstwa Sprawiedliwości zwracała uwagę także Geodezyjna Izba Gospodarcza. Zdaniem jej członków przez wiele lat geodeci, podobnie jak notariusze i sędziowie, mieli prawo do przeglądania akt ksiąg wieczystych czy zbiorów dokumentów bezpośrednio w archiwach, bez żadnych ograniczeń. Tymczasem w świetle obowiązujących przepisów geodeta, tak jak każdy interesant z ulicy, musi udowodnić swój interes prawny, żeby sprawdzić stare mapy, zbadać przebieg granic itp. W odpowiedzi przedstawiciel resortu napisał, że obowiązujące w tej kwestii przepisy zawierają optymalne rozwiązanie i nie wymagają nowelizacji.

List RPO do MŚ

Źródło: ?RP?, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS