Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-30| Geodezja, Instytucje, Imprezy, Kataster

W Elblągu o cyfryzacji geodezji ciąg dalszy

Drugi dzień konferencji w Elblągu (26-27 kwietnia) wypełniły prezentacje związane z zastosowaniem technologii cyfrowych w geodezji i kartografii.


W Elblągu o cyfryzacji geodezji ciąg dalszy
Główny nacisk położono na fotogrametryczne metody pozyskiwania danych. Prof. Zdzisław Kurczyński (Politechnika Warszawska) przedstawił możliwości wykorzystania skaningu laserowego w opracowaniach map do projektów na terenach kolejowych, co może znaleźć zastosowanie w zapowiadanej przez rząd modernizacji linii kolejowych (więcej na ten temat w majowym GEODECIE).

Przedstawiciele OPEGIEKA Elbląg Artur Szyszka i Jakub Krawczyk szeroko omówili parametry techniczne oraz możliwości zastosowania platformy fotogrametrycznej wysokiego i niskiego zasięgu. Firma dysponuje bowiem zarówno tradycyjnym dwusilnikowym samolotem do zbierania danych z dużych obszarów i pułapów, jak i mikrodronem pozwalającym na szybkie wykonanie zdjęć na niewielkim obszarze. Zestaw o wartości ok. 250 tys. zł (fot. u góry), w skład którego wchodzi mikrohelikopter, cyfrowa kamera i oprogramowanie, od niedawna jest testowany w elbląskiej firmie.

W Polsce jednym z pierwszych projektów, w którym z powodzeniem wykorzystano mały bezzałogowy helikopter, był pomiar podwodnego progu na Wiśle we Włocławku. 700-metrowej długości konstrukcję (odsłoniętą na czas pomiaru) pomierzono w ciągu godziny. Kilkaset zdjęć posłużyło do uzyskania ortofotomapy o centymetrowej dokładności oraz trójwymiarowego modelu i mapy warstwicowej. Zagadnienie to zreferował dr Bogdan Szczechowski z Politechniki Gdańskiej.

Jeden z ciekawszych referatów zaprezentował dr Adam Iwaniak (fot.) z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przedstawił w skrócie definicję ontologii w ujęciu informatycznym. Opis pojęć (słownik), jakim jest ontologia, jest wykorzystywany nie tylko do integracji i wyszukiwania danych, ale i wnioskowania oraz rozwiązywania problemów na poziomie metadanych, schematów aplikacyjnych i danych. Docelowo ma to doprowadzić do automatycznej budowy inteligentnej infrastruktury danych przestrzennych. Tym samym wchodzimy na zupełnie inny poziom – poziom infrastruktury wiedzy przestrzennej. Trudno zatem nie pokusić się o wniosek, że w tyle za rozwojem technologii stoi nie tylko właśnie zmieniane prawo, ale i rozwiązania dopiero co implementowane w polskiej IIP.

Kwestia roli danych przestrzennych w funkcjonowaniu takich instytucji. jak Główny Urząd Statystyczny czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, od lat jest obecna na elbląskiej konferencji. Przedstawione przez Janusza Dygaszewicza (GUS) doświadczenia z wykorzystaniem GIS w niedawnym Narodowym Spisie Powszechnym oraz budowa kolejnego rządowego geoportalu, tym razem statystycznego, pokazują, że informacja przestrzenna odgrywa coraz ważniejszą rolę w działaniach administracji. Postawiona przez niego teza, że zarządzanie informacją przestrzenną jest zaledwie początkiem drogi, bo w istocie chodzi o zarządzanie informacjami w przestrzeni, pokazuje, podobnie jak wystąpienie dr. Iwaniaka, że najbardziej ożywczych trendów w zakresie informacji przestrzennej możemy się spodziewać spoza geodezji i kartografii.

Renata Piłat (ARiMR) skupiła się głównie na przedstawieniu stanu prac i planów agencji dotyczących wykonania ortofotomapy Polski. Jak powiedziała, ARiMR skróciła okres aktualizacji ortofotomapy z 5 do 3 lat, bo zmiany, jakie zachodzą w terenie, są bardzo duże.
Do końca bieżącego roku powinno być gotowe ortofoto dla 140 tys. km kw. Przedstawicielka ARiMR poinformowała również, że zdarza się, że dane wektorowe pozyskane z EGiB są lepszej jakości niż te, które posiada agencja. Dyskusyjny wniosek nie wzbudził jednak żadnej reakcji na sali.



Ciekawe są doświadczenia opolskiego urzędu marszałkowskiego związane z udostępnieniem zasobu w sieci. W ramach projektu realizowanego w Opolu zinformatyzowano dane i zbudowano aplikacje do zarządzania infrastrukturą, biuletyn informacji publicznej, skrzynkę podawczą oraz geoportal. Jak wskazała Edyta Wenzel-Borkowska, kierująca referatem geodezji i kartografii w UM, brakuje przepisów, które definiowałyby tworzenie takich portali. Z ustawy o IIP można wysnuć dość ogólne zalecenia. O wiele większe znaczenie mają jednak inne przepisy związane z funkcjonowaniem konkretnego departamentu czy urzędu.

W tym roku na konferencję w Elblągu przybyło około 180 osób. To najmniej w ciągu ostatnich 10 lat. Złożyło się na to wiele czynników: likwidacja powiatowego FZGiK, obłożenie udziału w konferencjach podatkiem VAT i ogólna mizeria finansowa w branży. Niestety na konferencji nie zjawił sie nikt z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, nie było więc nawet komu o tym powiedzieć.

Organizatorami XIV Konferencji „Geodezja a cyfryzacja w państwie” byli: Prezydent Elbląga, KZ SGP przy OPEGIEKA Elbląg. Patronat nad imprezą objął Główny Geodeta Kraju, patronat medialny: GEODETA i Geoforum.pl.

Zobacz zdjęcia z konferencji

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS