wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-11-08| Geodezja, Prawo, Ludzie, Kataster

W Dumie odbyło się pierwsze czytanie ustawy katastralnej


3 listopada br. parlament rosyjski przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy „O Katastrze Państwowym”. Celem projektu jest zmodyfikowanie obecnego systemu ewidencjonowania nieruchomości w Federacji Rosyjskiej. Istniejące do tej pory techniczny spis budynków i budowli oraz państwowy rejestr katastralny działek gruntowych zostaną zastąpione zbiorczą ewidencją katastralną wszystkich nieruchomości, prowadzoną przez upoważniony do tego organ.

Proponuje się, by przedmiotem rejestracji były działki, budynki i budowle, nieukończone obiekty budowlane, lokale, strefy terytorialne i funkcjonalne, strefy o specjalnych warunkach zagospodarowania. Projektowana ustawa przewiduje, że funkcję wyodrębniania przedmiotów rejestracji katastralnej powierzy się inżynierom katastralnym – osobom fizycznym lub prawnym, które spełnią specjalne wymogi. Wprowadzaniem danych do systemu, przygotowanych przez inżynierów katastralnych, zajmować się będzie upoważniony organ władzy państwowej.
Wśród najważniejszych celów projektu ustawy wymienia się uproszczenie procedury związanej z rejestracją nieruchomości oraz stworzenie podstaw do wprowadzenia jednolitego podatku od nieruchomości.
Przewodniczący Komisji ds. Własności Wiktor Pleskaczewskij podkreślił, że prezentowany projekt nie uwzględnia wielu istotnych czynników mogących uniemożliwić osiągnięcie celów sformułowanych w dokumencie. Wprowadzenie katastru nieruchomości w postaci rejestru jednolicie traktowanych obiektów wymaga, w szczególności, wnikliwego rozpatrzenia wielu zagadnień. Chodzi tu o sposoby wprowadzania innowacji, a także o uwzględnienie specyfiki ewidencjonowania działek gruntu i innych obiektów nieruchomych.
Zdaniem Komisji należy wziąć także pod uwagę możliwość wprowadzenia zmian do kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej. Dotyczy to zastąpienia podatku od nieruchomości (naliczanego według wartość bilansowej lub inwentaryzacyjnej nieruchomości) systemem opodatkowania bazującym na wartości katastralnej.
Komisji ds. własności uważa, że do wpisu nieruchomości do katastru powinna wystarczyć ograniczona do maksimum liczba dokumentów. Informacje nie mające wpływu na zaklasyfikowanie nieruchomości będą informacjami dodatkowymi o charakterze obligatoryjnym, a obowiązek ich dostarczenia (po zarejestrowaniu obiektu w katastrze) spoczywać będzie na właścicielach.
Zdaniem W. Pleskaczewskiego przed drugim czytaniem projektu ustawy należy szczegółowo określić w nim status prawny inżyniera katastralnego oraz organizacji grupującej inżynierów katastralnych. Ponadto konieczna będzie dodatkowa debata nad listą uprawnień federalnego organu nadzorującego samodzielne organizacje inżynierów katastralnych.

Źródło: Nowosti


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS