Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-30| Geodezja, Prawo

MAC do PTG: z polską geodezją nie jest źle

W Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii tworzone są projekty przepisów mające rozwiązać niektóre problemy sygnalizowane przez Polskie Towarzystwo Geodezyjne – pisze w liście do PTG sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Karpiński.


MAC do PTG: z polską geodezją nie jest źle <br />
fot. BS
fot. BS
Pismo jest odpowiedzią na lutowy apel Towarzystwa. Zwrócono w nim uwagę m.in. na to, że obecnie obowiązujące Prawo geodezyjne i kartograficzne traktuje prywatne firmy jak państwowe przedsiębiorstwa, czego jaskrawym przykładem jest obowiązek nieodpłatnego przekazywania prac geodezyjnych do zasobu. Zdaniem PTG wymóg ten jest niczym innym jak wywłaszczeniem bez odszkodowania, czyli działaniem niezgodnym z konstytucją. Co więcej, zakres informacji gromadzonych w PZGiK jest – zdaniem PTG – zbyt szeroki, czego przykładem są dane o podłączeniach sieci uzbrojenia terenu.

Włodzimierz Karpiński obiecuje, że problemy sygnalizowane w liście będą przedłożone GUGiK. A jak informuje w kwestii obowiązkowego zgłaszania prac geodezyjnych do zasobu, planowane jest wprowadzenie wielu zmian:
• zakłada się utrzymanie takiego obowiązku dla prac wykorzystujących bazy, o których mowa w art. 4 ust. 1a i 1b Prawa geodezyjnego i kartograficznego (nie będzie on jednak dotyczyć prac będących przedmiotem zamówienia publicznego udzielonego w celu realizacji ustawowych zadań służby geodezyjnej);
• określenie obowiązków organów służby geodezyjnej i kartograficznej w stosunku do wykonawców zgłaszanych prac; w szczególności ma to dotyczyć obowiązkowego udostępniania niezbędnych do wykonania pracy geodezyjnej materiałów, a także potwierdzenia na żądanie wykonawcy zgodności treści dokumentów sporządzonych przez wykonawcę z danymi w rejestrach publicznych;
• nałożenie obowiązku przekazywania do PZGiK takich dokumentów, jak: protokoły ustalenia przebiegu granic, wznowienia znaków granicznych, szkice polowe, dzienniki obserwacyjne;
• rozważana jest propozycja, by obowiązkowemu przekazywaniu do PZGiK podlegały także: zdjęcia lotnicze, ortofotomapy, numeryczne modele terenu oraz mapy o treści standardowych opracowań geodezyjnych i kartograficznych, ale tylko wówczas, gdy zostały zamówione przez podmioty publiczne;
• zakłada się także, że obowiązkowemu zgłaszaniu nie będą podlegały takie dokumenty, jak mapy do celów projektowych i prawnych;
• prowadzone są także prace nad nowym systemem opłat za udostępnianie danych z PZGiK, który ma lepiej uwzględniać aktualny stan zasobu.

Włodzimierz Karpiński nie podziela jednak zdania PTG w kwestii sieci uzbrojenia terenu. Uważa on, że baza ta jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia, a ponadto polskie rozwiązania w tym zakresie są już wdrażane także w innych krajach Europy. Zwraca jednocześnie uwagę, że ostatnie lata to okres szeroko zakrojonych działań legislacyjnych. Ich efektem jest m.in. implementacja dyrektywy INSPIRE oraz związane z tym procesem projekty rozporządzeń. Pracom tym towarzyszyło wdrożenie wielu dużych projektów, takich jak ASG-EUPOS, GBDOT, TERYT 2 czy Geoportal 2. Przedsięwzięcia te – zdaniem sekretarza stanu – poprawiły dostępność danych przestrzennych dla obywateli i przedsiębiorców.

Pełna treść listu

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS