Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-26| GIS, Mapy, Edukacja

Mapa hydrograficzna dla tysiąca jezior

Zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opracował mapę hydrograficzną już dla połowy Krainy Tysiąca Jezior.


Mapa hydrograficzna dla tysiąca jezior <br />
fot. Landsat/ArcGIS.com
fot. Landsat/ArcGIS.com

O wyzwaniach i postępach w tym projekcie na łamach „Wiadomości Uniwersyteckich” opowiada koordynator prac dr Mirosław Grzybowski z Katedry Ekologii Sto­sowanej Wydziału Ochrony Środowiska i Rybactwa UWM.

Jak wyjaśnia, benedyktyńskie prace nad mapami trwają już 2 lata, nawet po kilkanaście godzin dziennie. W tym czasie udało się opracować 28 arkuszy dla 7520 km kw. zachodniej części regionu. Do skartowania pozostało jeszcze 60% obszaru. Zdaniem dr. Grzybowskiego, gdyby nie ograniczenia finansowe, projekt byłby ukończony w trzy lata.

Mapa powstaje w skali 1:50 000 w formie cyfrowej i papierowej. Zaznaczone są na niej rzeki, jeziora, inne wody powierzchniowe oraz zbiorniki wód podziemnych. Przedstawia warunki obiegu wody, kierunki spływu, przebieg działów wodnych. Po drugiej stronie arkusza zamieszczono opracowanie naukowe z informacjami o klimacie regionu, typie krajobrazu, roślinności, budowie geologicznej, stanie czystości wód. Aktualność takiej mapy szacowana jest na około 20 lat.

W pracę nad arkuszami angażowali się m.in. hydrolodzy, ichtiolodzy, hydrobotanicy, a także instytucje, takie jak: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Instytut Melioracji i Go­spodarki Wodnej, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, Lasy Państwowe, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, placówki Państwowej Inspekcji Sa­nitarnej, obwody rybackie czy administracja samorządowa. Część kartograficzną zrealizowała natomiast odrębna firma.

Mapy dostępne są w Centralnym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Źródło: ?Wiadomości Uniwersyteckie?, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS