Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-24| Geodezja, Prawo

Nowości w rejestrze TERYT

Od dziś (24 kwietnia) obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 30 marca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (DzU z 16 kwietnia, poz. 403).


Nowości w rejestrze TERYT

Nowe przepisy (zmiana w § 7 w ust. 1 pkt 3) wprowadzają obowiązek rozszerzenia wykazu nowo oddanych budynków i mieszkań o wskazanie, w którym obrębie ewidencyjnym i działce ewidencyjnej są położone. Jak uzasadniają autorzy rozporządzenia, wiele budynków w momencie ich wykazywania nie posiada jeszcze nadanego numeru porządkowego. Nawet w sytuacji, gdy numeracja ta jest już ustalona, może okazać się niewystarczająca do lokalizacji, gdyż często nie jest nadawana w kolejności występowania budynków w terenie, ale w sposób, związany z kolejnością powstawania budynków. Poprawna lokalizacja budynku na mapie jest dla rejestru TERYT niezbędna, gdyż warunkuje zaliczenie go do ujętego również na tej mapie rejonu statystycznego i obwodu spisowego.

W § 12 ust. 1 dotychczasowy obowiązek przekazywania urzędom statystycznym wykazów oddanych do użytkowania budynków i mieszkań oraz ich ubytków na specjalnych formularzach zastąpiono obowiązkiem przekazywania ich w postaci elektronicznej. Nowe załączniki wyszczególniają zakres zbieranych informacji.

Jednocześnie w § 12 ust. 1a wprowadzono sformułowanie „zmodernizowana ewidencja gruntów i budynków” odnoszące się do założenia jej w systemie informatycznym, zgodnie z § 80 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU z 2001 r. nr 38, poz. 454). Jak uzasadniają autorzy rozporządzenia, modernizacja ta ułatwi przekazywanie danych o nowych i ubywających budynkach i mieszkaniach dla rejestru TERYT. Ponadto powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego będą przekazywać dane niezbędne dla rejestru TERYT, których nie zawiera EGiB.

Uchylono też § 14, mówiący iż „Wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego udostępnia urzędowi statystycznemu dane objęte prowadzonym rejestrem granic administracyjnych gmin i powiatów oraz przekazuje kopię aktualnej mapy województwa, zawierającej granice jednostek podziału administracyjnego”, gdyż obecnie WINGiK działający w imieniu wojewody, nie prowadzi już rejestru granic i powierzchni jednostek zasadniczego podziału terytorialnego państwa w zakresie dotyczącym województwa.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS