|2012-04-24|
Geodezja, Prawo
Nowości w rejestrze TERYT
Od dziś (24 kwietnia) obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 30 marca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (DzU z 16 kwietnia, poz. 403).
Nowe przepisy (zmiana w § 7 w ust. 1 pkt 3) wprowadzają obowiązek rozszerzenia wykazu nowo oddanych budynków i mieszkań o wskazanie, w którym obrębie ewidencyjnym i działce ewidencyjnej są położone. Jak uzasadniają autorzy rozporządzenia, wiele budynków w momencie ich wykazywania nie posiada jeszcze nadanego numeru porządkowego. Nawet w sytuacji, gdy numeracja ta jest już ustalona, może okazać się niewystarczająca do lokalizacji, gdyż często nie jest nadawana w kolejności występowania budynków w terenie, ale w sposób, związany z kolejnością powstawania budynków. Poprawna lokalizacja budynku na mapie jest dla rejestru TERYT niezbędna, gdyż warunkuje zaliczenie go do ujętego również na tej mapie rejonu statystycznego i obwodu spisowego.
W § 12 ust. 1 dotychczasowy obowiązek przekazywania urzędom statystycznym wykazów oddanych do użytkowania budynków i mieszkań oraz ich ubytków na specjalnych formularzach zastąpiono obowiązkiem przekazywania ich w postaci elektronicznej. Nowe załączniki wyszczególniają zakres zbieranych informacji.
Jednocześnie w § 12 ust. 1a wprowadzono sformułowanie „zmodernizowana ewidencja gruntów i budynków” odnoszące się do założenia jej w systemie informatycznym, zgodnie z § 80 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU z 2001 r. nr 38, poz. 454). Jak uzasadniają autorzy rozporządzenia, modernizacja ta ułatwi przekazywanie danych o nowych i ubywających budynkach i mieszkaniach dla rejestru TERYT. Ponadto powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego będą przekazywać dane niezbędne dla rejestru TERYT, których nie zawiera EGiB.
Uchylono też § 14, mówiący iż „Wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego udostępnia urzędowi statystycznemu dane objęte prowadzonym rejestrem granic administracyjnych gmin i powiatów oraz przekazuje kopię aktualnej mapy województwa, zawierającej granice jednostek podziału administracyjnego”, gdyż obecnie WINGiK działający w imieniu wojewody, nie prowadzi już rejestru granic i powierzchni jednostek zasadniczego podziału terytorialnego państwa w zakresie dotyczącym województwa.
AW
|