|2012-04-18|
Prawo
"Poprawka Rockiego" niekonstytucyjna
Wprowadzona przez Senat poprawka do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, zwana potocznie poprawką Rockiego, jest niekonstytucyjna – orzekł dziś (18 kwietnia) Trybunał Konstytucyjny.
Według tego przepisu dostęp do informacji publicznej podlega czasowemu ograniczeniu wówczas, gdy udostępnienie informacji osłabia „zdolność negocjacyjną Skarbu Państwa w procesie gospodarowania jego mieniem albo zdolność negocjacyjną RP w procesie zawierania umowy międzynarodowej” lub „utrudnia w sposób istotny ochronę interesów majątkowych RP w postępowaniu przed sądem, trybunałem lub innym organem orzekającym”.
Zdaniem wielu organizacji pożytku publicznego (m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka) przepis jest na tyle nieprecyzyjny, że będzie nadużywany i, powołując się na niego, urzędnicy będą odmawiać obywatelom dostępu do informacji, które ci mają prawo poznać. Natomiast zdaniem autora poprawki, senatora Marka Rockiego z PO, dzięki nowym przepisom urzędnicy będą rzadziej stosować ustawę o informacji niejawnej, która pozwala utajniać informacje bez ograniczenia czasowego.
Podpisując nowelizację, prezydent Bronisław Komorowski skierował kontrowersyjny przepis do Trybunału Konstytucyjnego, a ten uznał, że Senat nie ma prawa wprowadzać poprawek, które wykraczają poza materię ustawy przekazanej przez Sejm. Orzeczenie TK wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wówczas zakwestionowane przepisy przestaną obowiązywać.
Źródło: RP, JK
|