Zestaw składa się z odbiornika zintegrowanego z anteną oraz zewnętrznego rejestratora. Do wyboru specjaliści od GIS-u maja zarówno lekki kontroler Trimble Juno, nieco większe urządzenia Nomad serii G, a nawet tablety – Yuma lub inny model z wyjściem NMEA. Nowe Pathfindery dostępne są w dwóch konfiguracjach – Pro 6T i Pro 6H. Pierwszą przygotowano dla mniej wymagających mierniczych – oferuje bowiem submetrową dokładność pomiarów. Drugi model mierzy natomiast z dokładnością decymetrową i w standardzie wyposażony jest w technologię przetwarzania sygnałów Trimble Floodlight, która zapobiega spadkom dokładności przy nagłych utratach łączności z satelitami GNSS. Rozwiązania to sprawdza się przede wszystkim w „miejskiej dżungli” oraz na obszarach zalesionych.
Wszechstronność odbiorników zwiększa także możliwość zamontowania ich na tyczce, w plecaku oraz na samochodzie (jako element mobilnego systemu kartowania). Urządzenie jest ponadto odporne na pył i wilgoć zgodnie z normą IP65, a pojemna bateria pozwala nawet na 12 godzin nieprzerwanych pomiarów. Za przetwarzanie danych w terenie odpowiada oprogramowanie polowe Trimble TerraSync oferujące zdefiniowane, specjalistyczne procesy robocze przyspieszające przetwarzanie danych oraz ich integrację z systemami informacji geograficznej.

Jak tłumaczy Daniel Wallace z działu GIS Data Collection w firmie Trimble, nowe urządzenia przeznaczone są dla tych, którzy zamiast rozwiązania typu „wszystko w jednym” wolą mieć duży wybór kontrolerów polowych – począwszy od lekkiego Juno po tablety Yuma z dużym ekranem.