Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-18| Geodezja, Instytucje, Kataster

Scalanie po niemiecku w Małopolsce

W poniedziałek (16 kwietnia) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego odbyło się spotkanie poświęcone kompleksowemu i nowatorskiemu w skali kraju projektowi scalania gruntów w miejscowościach Nieciecza i Czyżów (gmina Żabno).


Scalanie po niemiecku w Małopolsce <br />
fot. geoportal Małopolskiej IIP
fot. geoportal Małopolskiej IIP

W spotkaniu oprócz samorządowców województwa i gminy uczestniczyli także przedstawiciele Turyngii, gdyż całe przedsięwzięcie ma bazować na doświadczeniach zebranych w tym niemieckim kraju związkowym.

Oba sołectwa wybrane zostały do pilotażowego programu ze względu na występujący na ich terenie duży potencjał rolny i stosunkowo dobrze prosperującą działalność gospodarczą. Przewidziany w programie obszar scaleniowy obejmuje 720 hektarów, z czego 610 ha to tereny rolne. Scalenia połączone zostaną z budową nowych dróg i zabezpieczeń powodziowych.

– Istniało powszechne przekonanie, że jak już ktoś zabiera się za scalenia, to po to, aby przegrać wybory – mówili w poniedziałek w Żabnie podczas prezentacji założeń programu goście z Niemiec. – Spotkaliśmy się z podobną sytuacją, jak wy. Na początku był duży opór ludzi, a jednak udało się ten proces przeprowadzić. Mieszkańcy przekonali się do tego programu i udzielili pełnego poparcia osobom, które go zainicjowały.

Samorząd województwa wspólnie z gminą Żabno sięgnęli po niemieckie rozwiązania w kwestii scaleń m.in. dlatego, że problemy własnościowe i kwestie dojazdu do pól występujące w Małopolsce są bardzo podobne do tego, z czym trzeba było się zmierzyć w Turyngii. Tam udało się je wykonać w głównej mierze przy wykorzystaniu środków unijnych, po które również chce sięgnąć samorząd Małopolski.

Eksperci z Niemiec we współpracy z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego podzielili oba sołectwa na odcinki, sugerując m.in., gdzie należy wykonać nowe drogi dojazdowe do pól. – Powinny być to drogi publiczne, utrzymywane przez gminę, a nie, jak to jest obecnie praktykowane, o charakterze służebnym – podkreślał Heiko Ender z Turyngii.

W obu sołectwach do wykonania jest w sumie 30 km nowych dróg, z czego 18 z nawierzchnią asfaltową. – To są na razie tylko propozycje – tłumaczył mieszkańcom dr Jacek Pijanowski z Departamentu Środowiska, Rolnictwa i Geodezji Urzędu Marszałkowskiego.

Zanim jednak rozpoczną się prace drogowe, niezbędna jest melioracja terenu z uregulowaniem koryta potoku Żymanka, który stwarza największe zagrożenie powodziowe w obu miejscowościach, oraz wybudowanie przepompowni, która będzie odprowadzać wodę przez wały do Dunajca. Program zakłada także wykonanie ścieżek rowerowych i ciągów pieszych oraz odnowę centrów obu wsi z modernizacją domów ludowych włącznie.

– W tym momencie decydujące są uwagi mieszkańców. To oni, a nie urzędnicy, muszą podjąć decyzję, jaki będzie ostateczny przebieg prac. Tylko takie podejście do sprawy gwarantuje jego powodzenie i wyeliminuje niepotrzebne kontrowersje i spory w przyszłości – podkreśla Heiko Ender.

Koszt realizacji programu scaleń dla Niecieczy i Czyżowa oszacowano wstępnie na ponad 8,7 mln złotych.

Źródło: UMWM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS