Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-17| GNSS, Sprzęt

Smart Antenna, czyli złota rączka na budowie

Amerykańska firma Trimble zaprezentowała SPS985 GNSS Smart Antenna – wielozadaniowy odbiornik satelitarny do pracy na budowie.


Smart Antenna, czyli złota rączka na budowie

Urządzenie można wykorzystywać zarówno jako stację bazową lub odbiornik ruchomy, a także na potrzeby systemów sterowania maszynami. Jak zachwala go producent, jest ono na tyle proste w obsłudze, że do wykonywania za jego pomocą prostszych pomiarów wykonawca nie będzie musiał zatrudniać zewnętrznego geodety.

Przy podstawowych pracach (np. do wstępnego rozpoznania terenu) odbiornik może pracować bez poprawek. Tam, gdzie wymagana jest centymetrowa dokładność, urządzenie korzysta z korekt RTK transmitowanych za pośrednictwem wi-fi lub internetu, a opcjonalnie także radia. SPS985 można także zamienić w stację bazową, która nadaje poprawki przez wi-fi, a jeśli wymagany jest większy zasięg, także za pomocą radiomodemu (stanowiącego opcjonalne wyposażenie zestawu).

Odbiornik można także montować na maszynach budowlanych jako element systemów sterowania nimi. Sprzyja temu odporność na wibracje oraz pył i wilgoć zgodnie z normą IP67. Wszechstronność tego modelu zwiększają ponadto możliwości kontrolowania pracy instrumentu za pomocą smartfonów oraz łatwego zdejmowania i montowania go na tyczce, statywie czy maszynach budowlanych.

Jak powiedział Chuck Maniscalco z Trimble’a, SPS985 to najprostszy w obsłudze, najtwardszy i najmniejszy odbiornik GNSS zaprojektowany jak dotąd przez tą firmę. Urządzenie na 440 kanałach śledzi systemy GPS, GLONASS, Galileo, Compass, SBAS, QZSS i OmniSTAR. Pozycję wyznacza z częstotliwością do 20 Hz. Przy wymiarach 12 x 13 cm waży 1,55 kg (z baterią i radiem).

Źródło: Trimble, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS