Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-16| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje

Geodeci chcą konsultacji

Dziś (16 kwietnia) w siedzibie „Gazety Wyborczej” w Warszawie odbyła się debata pt. „Otwieracz zawodów” dotycząca likwidacji uprawnień zawodowych dla pierwszych 49 zawodów.


Geodeci chcą konsultacji

W spotkaniu uczestniczyli: minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Czesława Ostrowska oraz dyrektor Departamentu Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości Jarosław Bełdowski. Pytania zadawali przedstawiciele wszystkich zawodów, które mają być poddane deregulacji. Atmosfera debaty od początku była gorąca, a naprzeciwko budynku trwał protest taksówkarzy.

Głos w imieniu środowiska geodezyjnego zabrał Waldemar Klocek, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej oraz firmy OPGK Olsztyn. Stwierdził, że „jesteśmy za deregulacją”. Podkreślił jednak, że uprawnienia geodezyjne to nie są „poszczególne szczeble”, które się zdobywa (niedawno minister tak się wyraził). Polecił ministrowi zapoznanie się z opinią i materiałami przekazanymi przez cztery organizacje: PGK, GIG, SGP i SKP. I upomniał się o to, by projekt był konsultowany z branżą geodezyjną.

W odpowiedzi minister Gowin stwierdził, że nie jest możliwe zorganizowanie spotkania z każdym przedstawicielem każdej grupy zawodowej, dlatego najlepszą drogą są konsultacje pisemne. Ale będą jeszcze debaty z poszczgólnymi środowiskami. Na pytanie prezesa Klocka, dlaczego architekci zostali lepiej potraktowani w projekcie ustawy, stwierdził, że ten zawód znajdzie się na kolejnej liście do deregulacji.


Obecnie w Polsce jest 380 zawodów regulowanych, najwięcej w Europie. W obecnym projekcie znalazło się 49 zawodów, a docelowo ma być ich 230.
Zdaniem ministra Gowina deregulacja, czyli likwidacja licencji i uprawnień zawodowych, jest sposobem na poszerzanie wolności gospodarczej. Ma spowodować: spadek cen usług, wzrost ich jakości, zmniejszenie bezrobocia oraz zwiększenie innowacyjności.

Barbara Stefańska


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS