|2012-04-16|
Geodezja, Firma, Instytucje, Imprezy
Święto Polskiej Geodezji Komercyjnej
20-lecie istnienia Polskiej Geodezji Komercyjnej, organizacji skupiającej obecnie 24 firmy zatrudniające łącznie 2 tys. pracowników, stało się okazją do uroczystego spotkania zorganizowanego 13 kwietnia w Galerii Porczyńskich w Warszawie. Wśród gości był prezes CLGE Jean-Yves Pirlot.
Jednym z głównych zadań Polskiej Geodezji Komercyjnej – Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych jest ochrona praw przedsiębiorców i występowanie jako ich reprezentacja przed organami administracji publicznej, związkami zawodowymi itp., a także dbałość o podnoszenie jakości usług i zgodność działań z przepisami prawa i kodeksem etyki zawodowej. Organizacja została utworzona w 1992 r. przez 14 firm geodezyjno-kartograficznych. W kolejnym roku przystąpiło do niej jeszcze 10 podmiotów, a warunkiem członkostwa było m.in. zatrudnianie co najmniej 50 osób.
Spośród licznych przedsięwzięć, w których organizacja brała udział, prezes PGK Waldemar Klocek wymienił m.in.: uczestnictwo w dyskusji nad paktem o przedsiębiorstwie, skuteczne wystąpienia do ministerstwa finansów w sprawie przyjęcia niższych stawek podatku VAT na usługi geodezyjno-kartograficzne, inicjatywy zmierzające do opracowania nowych rozporządzeń, standardów technicznych, ale także ustaw, opiniowanie projektów aktów prawnych, liczne interwencje przeciwko łamaniu zasad uczciwej konkurencji.
Prezes PGK przypomniał rodowód organizacji i jej ciągłe starania o podniesienie rangi zawodu. Przede wszystkim skupił się jednak na aktualnych problemach. Z nieprawidłowościami w sferze geodezji poradzić sobie muszą władze geodezyjne, ale PGK deklaruje swą pomoc. Waldemar Klocek stwierdził, że instytucje samorządowe nie dość skutecznie zabiegają o pozyskanie środków unijnych, które można by przeznaczyć choćby na dofinansowanie zadań związanych z budową infrastruktury informacji przestrzennej. Podkreślił rolę współpracy organizacji z Geodezyjną Izbą Gospodarczą i Stowarzyszeniem Geodetów Polskich.
Prezes PGK szansy na sukces firm geodezyjno-kartograficznych upatruje we wprowadzaniu coraz nowocześniejszych rozwiązań i zatrudnianiu młodej kadry. Dużą rolę odgrywać będzie także współpraca między firmami. Nie ma bowiem na rynku podmiotu, który dysponowałby wszystkimi niezbędnymi rozwiązaniami technologicznymi, instrumentami czy oprogramowaniem. Jak niezbyt optymistycznie zakończył, nietrudno przewidzieć, że wkrótce zabraknie zleceń w kraju i być może trzeba będzie się za nimi rozejrzeć za granicą. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że dla polskich geodetów znajdzie się miejsce na europejskim rynku pracy.
Jacek Jarząbek (p.o. głównego geodety kraju) podkreślił, że PGK powstała w okresie, który przyniósł w kraju wielkie zmiany, w tym także w geodezji i kartografii. 20 lat działalności organizacji pokazały, że idea utworzenia Polskiej Geodezji Komercyjnej była słuszna. Firmy skupione w PGK są bowiem liderem postępu, szczególnie w dziedzinie zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz skaningu laserowym – stwierdził.
Jean-Yves Pirlot, prezes organizacji CLGE grupującej przedsiębiorców geodezyjnych z całej Europy, złożył gratulacje z okazji jubileuszu i życzył dalszych sukcesów firmom skupionym w PGK. Przedstawił także w skrócie działalność CLGE, zapraszał polskich geodetów do udziału we wspólnych inicjatywach, a także do korzystania z nowego biura CLGE w Brukseli.
Jubileusz był okazją do wręczenia odznaczeń i medali najbardziej zasłużonym przedstawicielom PGK. Postanowieniem prezydenta RP odznaczenia państwowe otrzymali: Florian Romanowski – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Zbigniew Głogowski – Złoty Medal za Długoletnią Służbę I stopnia (obaj na zdjęciu powyzej). Odznaczenia resortowe – Odznaki Honorowe za Zasługi dla Geodezji i Kartografii otrzymały: Agnieszka Buczek i Monika Kowalska.
Stowarzyszenie Geodetów Polskich przyznało medale Amigo Societas (Przyjaciel Stowarzyszenia) następującym osobom: Tomasz Białożyt, Weronika Borys, Dariusz Dyka, Waldemar Klocek, Jan Malicki, Ludmiła Pietrzak, Florian Romanowski i Stanisław Soszka.
Na jubileusz przybyła ponad setka gości, wśród nich m.in.: poseł Józef Racki, geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski, byli główni geodeci kraju – Jolanta Orlińska i Jerzy Albin, przewodniczący Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej prof. Bogdan Ney, prezes SGP Stanisław Cegielski, prezes GIG Bogdan Grzechnik, a także liczna reprezentacja członków PGK.
Spotkanie uświetnił koncert muzyki operetkowo-musicalowej w wykonaniu kwintetu smyczkowego oraz solistów: Aurelii Luśni i Dariusza Stachury. Z okazji jubileuszu PGK wydała okolicznościową publikację prezentującą dwie dekady działalności organizacji oraz swoich aktualnych członków.
Zobacz zdjęcia w Fotogalerii
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
|