Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-04-16| Geodezja, Prawo, Edukacja, Imprezy

Olimpijczycy na wysokim poziomie

W ubiegłą sobotę 14 kwietnia br. w Jarosławiu na Podkarpaciu zakończył się centralny etap XXXIV Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. W trzydniowych zmaganiach (12-14 kwietnia) uczestniczyło 100 najlepszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodzie technik geodeta.


Olimpijczycy na wysokim poziomie

Olimpijska rywalizacja odbywa się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i centralnym. W wyniku eliminacji szkolnych, które zorganizowano w październiku 2011 r., wyłoniono 34 trzyosobowe drużyny. Ostatecznie do Jarosławia na etap okręgowy i centralny przyjechały 33 (jedna ze szkół w ostatnim momencie się wycofała).

Zazwyczaj w etapie okręgowym uczniowie indywidualnie i w 3-osobowych drużynach musieli wykazać się znajomością zagadnień teoretycznych oraz rozwiązać zadania w terenie. Tym razem, z uwagi na niesprzyjającą pogodę, rywalizacja drużynowa odbyła się na sali gimnastycznej.

Rywalizacja indywidualna w postaci testów i zadań pisemnych wyłoniła dziesiątkę finalistów. Najwięcej punktów w tym etapie zdobył Mateusz Bielecki z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie. Co ciekawe, już po raz trzeci w tym gronie znalazł się Damian Tondaś reprezentujący ZSBE Ostrowie Wielkopolskim (debiutował już jako uczeń II klasy).

Suma punktów zdobytych zarówno w części indywidualnej, jak i drużynowej przez trójkę przedstawicieli każdej ze szkół zdecydowała o miejscu na liście najlepszych drużyn. Zwycięzcą w tej rywalizacji okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Wł. Bryły w Białymstoku w składzie: Aneta Nikiciuk, Karolina Wasilewska i Kamil Lićwinko. Na podium znalazły się również drużyny z Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie (Tomasz Kocot, Przemysław Kapeluszny i Gabriela Tomala) oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 13 w Łodzi (Bartłomiej Cybulski, Daniel Zmysłowski i Przemysław Ściborek). Natomiast czwarte miejsce zajęła drużyna gospodarza tegorocznej olimpiady – Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu.

Jak oceniła po zakończeniu etapu okręgowego przewodnicząca jury prof. Zofia Więckowicz, poziom tegorocznych olimpijczyków był wyjątkowo wysoki. – Stu punktów w rywalizacji indywidualnej nie przekraczaliśmy już od siedmiu lat. Najwyżej oceniony w tym roku zawodnik zdobył ich aż 118, a co najmniej 100 uzyskała pierwsza szóstka finalistów. Również punktacja za zadania, które olimpijczycy rozwiązywali w drużynach, była w tym roku dużo wyższa. Czy spowodował to inny typ zadań, czy po prostu uczniowie są lepsi, trudno ocenić – dodała prof. Więckowicz.

Zwycięska drużyna z Białegostoku wraz z nauczycielką Małgorzatą Wilczewską odbiera nagrody

Ostatni, centralny etap olimpiady wyłonił spośród finalistów trójkę laureatów. Uczestnicy odpowiadali przed audytorium złożonym z jury, nauczycieli i uczniów na 4 losowo wybrane pytania (po jednym z zagadnień dotyczących: fotogrametrii, geodezji, geodezji inżynieryjnej i geodezji w gospodarce nieruchomościami). Najlepszy w ocenie jury okazał się Tomasz Kocot reprezentujący Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji w Lublinie. Na drugim miejscu, z różnicą zaledwie jednego punktu, znalazł się Mateusz Bielecki z ZSKU w Rzeszowie, a trzecim laureatem okazał się Sebastian Kubejko z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu.

Laureat 1. miejsca Tomasz Kocot, reprezentujący Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji w Lublinie,
wraz z nauczycielką Urszulą Kominek

Laureaci olimpiady, tj. uczniowie, którzy zajęli 3 pierwsze miejsca w etapie centralnym, uzyskują prawo wstępu na kierunek geodezja i kartografia na dowolnej uczelni wyższej. Pozostali uczestnicy etapu centralnego (finaliści) mają zapewnione indeksy na kierunku geodezja i kartografia w uczelniach, których senaty podjęły odpowiednią uchwałę w tym zakresie. Każdy z nich musi oczywiście wcześniej zdać maturę. Wszyscy uczestnicy tego etapu są również zwolnieni z części pisemnej egzaminu sprawdzającego kwalifikacje zawodowe, co jest równoznaczne z zaliczeniem tej części egzaminu z wynikiem najwyższym.

Dzięki dofinansowaniu imprezy przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także licznym sponsorom, laureaci, finaliści i najlepsze drużyny oraz nauczyciele otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe (m.in. laptopy, rzutnik, aparaty fotograficzne, tablet). Wśród nich znalazły się także książki i prenumerata miesięcznika GEODETA ufundowane przez naszą redakcję.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi etapami rywalizacji organizatorzy zapewnili olimpijczykom i ich opiekunom bogaty program imprez towarzyszących, w tym m.in. wycieczki po Jarosławiu, do Zamku-Muzeum w Łańcucie czy po ziemi przemyskiej, koncerty muzyczne oraz imprezy integracyjne. Organizatorem Olimpiady był Zarząd Główny Stowarzyszenia Geodetów Polskich współdziałający w tym zakresie z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz głównym geodetą kraju. Główny ciężar tegorocznej organizacji spoczywał na gospodarzu – Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu, z którego pochodzili drużynowi zwycięzcy ubiegłorocznej olimpiady. Za rok prawdopodobnie młodzież spotka się w Białymstoku.

Olimpiadzie towarzyszyła też konferencja naukowa pod hasłem „Rola geomatyki i inżynierii w budowaniu społeczeństwa informacyjnego” zorganizowana przez Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu, która kształci m.in. na kierunku geodezja i kartografia. Patronował jej marszałek województwa podkarpackiego wspólnie z burmistrzem i starostą Jarosławskim. Spotkanie dotyczyło spraw związanych z geomatyką i inżynierią oraz gospodarką nieruchomościami. Ciekawym zagadnieniem była też rola jarosławskiej uczelni w rozwoju miasta. Podczas spotkania zaprezentowane zostały nowoczesne technologie geodezyjne (skaning laserowy).



Etap okręgowy – wyniki klasyfikacji indywidualnej
Etap okręgowy – wyniki klasyfikacji drużynowej
Wynki etapu centralnego (finał)

Więcej zdjęć w fotogalerii

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS