Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-04-16| Prawo, Instytucje

Zniknie 6 tysięcy miejscowości?

W Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zamieszczono projekt rozporządzenia w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części.


Zniknie 6 tysięcy miejscowości? <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Dokument ten zawiera 104 000 nazw. W celu jego przygotowania gminy dokonały analizy urzędowego nazewnictwa na podstawie: „Wykazu urzędowych nazw miejscowości w Polsce” z 1980 r. ze zmianami oraz otrzymanego z GUS rejestru TERYT. Weryfikacja trwała od 2004 roku do końca 2011 roku.

W przypadku rozbieżności rady gmin kierowały wnioski do ministra właściwego do spraw administracji publicznej ws. ustalenia, zmiany lub zniesienia urzędowych nazw i zmian określeń rodzajów miejscowości. W 2004 r. szacowano, że liczba wszystkich miejscowości z terenu całego kraju wynosi ok. 110 tysięcy. Opracowany wykaz zawiera o ok. 6 tysięcy nazw mniej, ponieważ skierowano liczne wnioski o zniesienie nazw miejscowości. W wykazie dla każdej miejscowości podano siedmiocyfrowy identyfikator z krajowego rejestru podziału terytorialnego TERYT.

Wykaz uwzględnia również zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2012 r. na mocy rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji (z 27 grudnia 2011 r.) w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazw niektórych obiektów fizjograficznych, a także rozporządzenia Rady Ministrów (z 26 lipca 2011 r.) w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz zmiany siedzib władz niektórych gmin.

Projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także do konsultacji do wszystkich ministerstw, wojewodów i GUS-u.

BS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama