|2012-03-31|
Teledetekcja
Polskie PKB z kosmosu
Za pomocą wykonywanych nocą zdjęć satelitarnych można pośrednio wnioskować o stopniu rozwoju gospodarczego kraju. A jak na tego typu obrazach wypada Polska?
Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała w tym tygodniu dwa nocne obrazy satelitarne Europy wykonane przez amerykańskie satelity meteorologiczne DMSP (Defense Meteorological Satellite Program). Pierwsze zdjęcie pochodzi z 1992 roku, a drugie – z 2010 r. Dzięki ich porównaniu można prześledzić tempo rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów.
Jak podkreślono w komunikacie prasowym agencji, jednym z najciekawszych przypadków na tych obrazach jest Polska. W 1992 roku nasz kraj był raptem trzy lata po upadku komunizmu, w trakcie dogłębnych przemian gospodarczych. Na zdjęciu z tego okresu jest więc wyraźnie ciemniejszy od państw zachodniej Europy. Przejście do zdjęcia sprzed dwóch lat to jednak duży skok jasności. Jak zaznaczają eksperci z ESA, w ciągu 18 lat, jakie upłynęły między wykonaniem obu fotografii, roczny produkt krajowy brutto naszego kraju wzrósł aż o 377 mld dolarów.
Zdjęcia opublikowano z okazji przypadającej na 31 marca 6. edycji akcji „Godzina dla Ziemi”, w trakcie której na krótko gaszone są światła w wielu urzędach, firmach czy mieszkaniach. Celem przedsięwzięcia jest nakłonienie ludzi, przedsiębiorstw i instytucji do refleksji nad globalnymi zmianami klimatu i zmiany stylu życia na bardziej ekologiczny.
Nocne zdjęcie Europy Środkowej z sateliny DMSP z 1992 roku (u góry) i 2010 r. (u dołu) – fot. NGDC/DMSP/ESA
Źródło: ESA, JK
|