Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-03-31| Mapy

Nowa licencja wymiecie dane dla Polski?

1 kwietnia br. w otwartym projekcie kartograficznym OpenStreetMap zakończy się proces zmiany licencji. Nowe regulacje mają lepiej pasować do charakteru przedsięwzięcia, choć sprawią, że na mapie Polski powstanie wiele białych plam.


Nowa licencja wymiecie dane dla Polski? <br />
Mazowsze po i przez zmianą licencji
Mazowsze po i przez zmianą licencji

Zasoby OSM dostępne były dotychczas – podobnie jak Wikipedia – na licencji Creative Commons (CC). Prawnicy projektu doszli jednak do wniosku, że w świetle regulacji obowiązujących w niektórych państwach otwartość tych danych nie jest w wystarczający sposób chroniona. Z tego względu w zeszłym roku zdecydowano się zmienić licencję z CC na OdBL (Open Database License).

W tym celu każdy z użytkowników projektu musiał do końca marca br. zaakceptować nowe warunki. Jeśli ktoś tego nie uczyni, wprowadzone przez niego dane będą przeniesione do odrębnej bazy, a tym samym nie będą już widoczne w głównym zasobie OSM.

Jak się jednak okazuje, spora część danych OpenStreetMap dla Polski nie będzie dostępna na nowych zasadach. Wynika to z tego, że wiele z nich zostało kilka lat temu zaimportowane z konkurencyjnego, choć dostępnego na tej samej licencji otwartego projektu kartograficznego Uzupełniającej Mapy Polski. Jednak jego członkowie nie zaakceptowali jak dotąd licencji OdBL. Oznacza to, że już wkrótce z głównej bazy OSM zniknie wiele ulic, budynków, adresów, lasów czy granic administracyjnych. Utracone zostaną także relacje, czyli informacje o przebiegu szlaków turystycznych czy połączeń komunikacji miejskiej. Jak poważne będą tego skutki, można zobaczyć na stronie cleanmap.poole.ch.

Dane na starej licencji nie będą jednak definitywnie kasowane. Będzie je można bowiem pobrać ze strony planet.openstreetmap.org. Ich edycja będzie się zaś odbywać za pośrednictwem projektu Fork OSM.

Proces przejścia na nową licencję połączony będzie z migracją na nowe serwery, co ma zająć kilka dni. W tym czasie baza OSM będzie dostępna tylko w trybie „do odczytu”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama