wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-03-29| GNSS, Geodezja, Prawo

Odniesienia przestrzenne po konsultacjach z samorządem

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych został wczoraj (28 marca) pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.


Odniesienia przestrzenne po konsultacjach z samorządem <br />
fot. JP
fot. JP

Konieczność uchwalenia tego aktu wynika z przepisów wykonawczych do dyrektywy INSPIRE, zaleceń Podkomisji EUREF Międzynarodowej Unii Geodezyjnej (IAG) oraz Polskiej Normy „Odniesienia przestrzenne za pomocą współrzędnych”.

Zmiany proponowane w projekcie porządkują przepisy związane z przeniesieniem i utrzymywaniem europejskiego geodezyjnego układu odniesienia oraz układu wysokościowego w Polsce, a także określają warunki ich ponownego zdefiniowania. W związku z budową na obszarze Polski ASG-EUPOS przyjęto, że wybrane stacje referencyjne tego systemu będą punktami, na których oparty będzie krajowy geodezyjny system odniesienia.

Rozporządzenie określa także parametry i sposób stosowania geodezyjnych układów odniesienia, układów wysokościowych i układów współrzędnych płaskich prostokątnych. Ponadto określa sposób wykorzystania modelu quasigeoidy umożliwiającego wyznaczanie wysokości normalnych obiektów przestrzennych z pomiarów satelitarnych GNSS.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS