wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-03-16| Geodezja, Prawo, Kataster

Korytarze przesyłowe do uzgodnień

20 marca mają się rozpocząć konferencje uzgodnieniowe w sprawie projektu ustawy o korytarzach przesyłowych. Jak zapowiedział zastępca dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki Edward Słoma, do Sejmu projekt ma trafić w połowie roku.


Korytarze przesyłowe do uzgodnień <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Obecnie, gdy wywłaszczane są nieruchomości pod inwestycje publiczne, wysokość odszkodowania z tytułu ustanowienia służebności przesyłu wyliczana jest na podstawie wartości rynkowej nieruchomości. Projekt ustawy o korytarzach przesyłowych wprowadza nową procedurę w przypadku braku porozumienia pomiędzy przedsiębiorcą przesyłowym a właścicielem nieruchomości (przy czym projektodawca wyznacza zaledwie 14-dniowy termin na zawarcie porozumienia). Polega ona na tym, że wówczas decyzję wyda urzędnik, a ustalając wysokość odszkodowania, nie będzie brał pod uwagę wartości rynkowej nieruchomości, tylko tzw. wartość bazową, która będzie ustalana i przeliczana dla poszczególnych nieruchomości wg urzędowych tabel. Do wyliczania wielkości odszkodowania będzie też służył specjalny algorytm.

Proponowane zmiany autorzy projektu tłumaczą tym, że zagwarantują one właścicielom nieruchomości pewność, że dostaną odszkodowanie. Dotychczas niejednokrotnie przez wiele lat musieli oni dochodzić swego (postępowania przed sądem), kiedy występowały rozbieżności dotyczące ustalania wynagrodzeń za służebność przesyłu.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS