Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-03-05| GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Rusza skanowanie śląskich kościołów

Nawet 120 zabytkowych kościołów i budowli sakralnych na Śląsku ma być zinwentaryzowanych z wykorzystaniem naziemnego skanowania laserowego.


Rusza skanowanie śląskich kościołów <br />
fot. Robert Niedźwiedzki, Wikipedia (CC by SA)
fot. Robert Niedźwiedzki, Wikipedia (CC by SA)
Jako pierwsze pomierzone zostały kościoły pw. św. Jana Chrzciciela w Grzawie w powiecie pszczyńskim oraz w Łaziskach Rybnickich. „Dziennik Zachodni” podaje, że skanowanie oraz opracowanie wyników dla każdej z tych budowli kosztowało Kurię Archidiecezjalną w Katowicach 35 tys. zł. W dalszej kolejności mają być zinwentaryzowane drewniane kościoły:
• św. Marcina w Ćwiklicach,
• św. Mikołaja w Łące,
• św. Jakuba Apostoła w Wiśle Małej,
• pw. Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich,
• św. Anny w Goczałkowicach,
• św. Klemensa Papieża w Miedźnej,
• św. Katarzyny w Pielgrzymowicach.

Docelowo na Śląsku ma być zeskanowanych nawet 120 budowli sakralnych. Jak wyjaśniają dziennikowi duchowni, pozyskane w ten sposób dane będą pomocne przy renowacji kościołów nadgryzionych zębem czasu. W razie pożaru chmurę punktów będzie można wykorzystać także do odbudowy zniszczonych obiektów.

Źródło: ?Dziennik Zachodni?


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS