Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-22| Geodezja, Prawo

Różne podziały w jednym rejestrze

7 marca br. wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów ws. państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju. Wczoraj (21 lutego) opublikowano je w Dzienniku Ustaw (poz. 199).


Różne podziały w jednym rejestrze <br />
fot. JK
fot. JK
Jest to akt wykonawczy do Prawa geodezyjnego i kartograficznego znowelizowanego ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej. Określa on: zakres informacji gromadzonych w bazie danych państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG), a także organizację, tryb i standardy techniczne jej tworzenia, aktualizacji, okresowej weryfikacji oraz udostępniania.

W PRG znajdą się dane o:
• granicach województw, powiatów i gmin wraz z danymi adresowymi pochodzącymi z ewidencji miejscowości ulic i adresów,
• zasięgu sądów powszechnych (apelacyjnych, okręgowych oraz rejonowych), a także wojewódzkich sądów administracyjnych,
• zasięgu prokuratur apelacyjnych, okręgowych oraz rejonowych,
• obszarów działania policji, straży pożarnej, straży granicznej,
• właściwości miejscowej archiwów państwowych, urzędów skarbowych, izb skarbowych, nadleśnictw, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, regionalnych zarządów gospodarki wodnej, urzędów morskich,
• granicach pasa nadbrzeżnego (w tym ochronnego i technicznego) granic portów i przystani morskich, granic red, morskiej linii brzegowej, linii podstawowej morza terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej, granicy morza terytorialnego RP, granicy wyłącznej strefy ekonomicznej, granic morskich wód wewnętrznych,
• rejonach statystycznych i obwodach spisowych GUS.

PRG rozbudowywany będzie we współpracy z instytucjami i resortami, które są odpowiedzialne za poszczególne granice. Prace te są już prowadzone w ramach Projektu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Zgodnie z przepisami przejściowymi nie wszystkie regulacje zawarte w tym akcie wejdą w życie 7 marca. Obowiązywanie wybranych punktów uzależniono m.in. od: wdrożenia funkcjonalności ZSIN (rozporządzenie w tej sprawie jeszcze nie zostało podpisane) i systemu teleinformatycznego do prowadzenia ewidencji miejscowości, ulic i adresów.

Treść rozporządzenia (PDF)

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS