wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2012-02-20| Geodezja, Firma, Ludzie

Bez kokosów w geodezji

Jak wynika z przeprowadzonej przez nas ankiety internetowej, średnia płaca w branży geodezyjnej i kartograficznej w 2011 r. w kraju to 3326 zł (mediana 2800 zł). Co istotne, połowa respondentów ankiety to ludzie bardzo młodzi, ich staż pracy nie przekracza 5 lat.


Bez kokosów w geodezji
Biorąc pod uwagę, że w 2011 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku wynosiło 3598 zł, a w gospodarce narodowej – 3400 zł, prawie 70% naszych ankietowanych było poniżej tego poziomu.
Większość uczestników ankiety podała, że pochodzi z dużych ośrodków miejskich, a co szósty wskazywał, że ma więcej niż jedno źródło dochodów. Aż 69% osób stanowili mężczyźni, 88% deklarowało wyższe wykształcenie, a 30% – że posiada uprawnienia zawodowe. 78% uczestników pracuje w prywatnym biznesie, ponad połowa na umowie na czas nieokreślony, natomiast 4% stwierdziło, że pracuje na czarno.

Z nadesłanych danych wynika, że przykładowe średnie miesięczne zarobki brutto (zł) przedstawiają się następująco:

pomiarowy 1911
referent 2016
kameralistka 2060
absolwent (do roku po studiach) 2041
asystent geodety 2124
geodeta 2936
kartograf 3000
inspektor 3376
specjalista 3379
specjalista ds. GIS 3568
fotogrametra 3675
starszy inspektor, starszy specjalista 4121
kierownik (zespołu, pracowni) 4390
własna działalność gospodarcza 6816
dyrektor (firma, administracja) 6857
właściciel firmy 7851
. .
staż powyżej 10 lat 4814
. .
bez uprawnień zawodowych 2838
jeden zakres uprawnień zawodowych 3541
co najmniej dwa zakresy uprawnień zaw. 4976
. .
ze średnim wykształceniem 2709
z tytułem inżyniera 2910
z tytułem magistra inżyniera 3414
. .
w biznesie 3227
w administracji 3410
. .
w miastach od 25 do 200 tys. mieszk. 3120
w miastach powyżej 200 tys. mieszk. 3481

Najwyższe dochody, rzędu 10-30 tys. zł miesięcznie, zadeklarowali przedsiębiorcy. Prawie 1% osób stwierdziło, że zarabia co najmniej 6 tys. zł, a 30% – że ich dochody wynoszą od 3 do 5 tys. zł. W województwie mazowieckim, z którego nadeszło najwięcej odpowiedzi (177), średnia płaca to 3410 zł. W ankiecie wzięło udział ponad 600 osób.

W marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA przedstawimy obszerny materiał na temat płac w geodezji i kartografii w 2011 roku bazujący na kilkakrotnie większej próbie z uwzględnieniem zarobków w administracji rządowej i samorządowej oraz danych pochodzących bezpośrednio z firm.

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zarobki dzisiaj zarabiają Ci i ceni się tych którzy znają się bardzo dobrze na bardzo wąskich dziedzinach. Geodeta po studiach to jak lekarz po medycynie lipa. 10-15 lat stażu, doświadczenie, pomysły i creatywność, sumienność a i klienci i pieniądze przyjdą.

APLIKACJA KOlezanka stara sie juz 2 raz o aplikacje na prawo i zarabia 7 tys na ręke w Wawie !Wiec kolego nie mow mi ze mało !

PIENIADZE każdy ABSOLWENT powinien dostać dobra toyote czy inne z napedem na 4x4 co najmniej 2 ludzi co by robili wszystko za inżyniera włącznie z myśleniem min 5000 na rękę (oczywiście czy się stoi czy się leży 5000 się nalezy) pełen zestaw najnowszych sprzętów z obowiązkową możliwością korzystania we własnym nie ograniczonym zakresie na fuchy szefa który jest zadowolony przez cały czas z naszej CIEŻKIEJ PRACY i to on podaj nam kawę w tej firmie TO SA MOJE POSTULATY: POZATYM ZADAM ABY PANSTWO KUPILO MI MIESZKANIE I TO MIN. 75m2 W APARTAMETOWCU I SAMOCHOD OSOBOWY KLASY PREMIUM Ludzie czy wy się urwaliście innej planety. Popatrzcie na zarobki stażystów po medycynie bo to oni maja ciężko. Czy starających się o aplikacje po prawie.

RACJA PAnowie macie swięto racje - sam jestem geodetą i wiem jakie męki człowiek przechodzi pracując na odpowiedzialnym kontrakcie - wsród inzynierów ktorzy zarabiaja od 6-10 tys a ja sam biedny geodeta mam marne 2 tys ! Na tyczeniu działki budynku inwestor próbuje urwac 100 zl bo stawia sobie chate za 500 tys a za 300 tys konczy !SMieszne ! Nieodpowidzialni i zachłanni na marną kase koledzy z branży robią z naszego zawodu istne dno ! Osobiscie nie znam zawodu tak marnie płatnego po studiach technicznych.Zwykły mechanik za 1 h roboty zgarnia 300 zl.Powiem krótko ! TAK dalej panowie geodeci a spotkamy sie wszyscy w urzędach pracy !!! Nie staracie sie zrobic z geodezji zawodu zaufania publicznego - jak np notariusze !Oni maja twarde tałe stawki i maja kazdego gdzies!Za wydrukwoanie stronki biorą po 20 zł ,a my jak idioci jezdzimy po kilka razy do ODGIK by zaroirobic 100 zł !

Prawda To jest nasza WINA!!! Jak ktoś tyczy budynek warty 500 tyś za 200 zł to podrawiam. U dentysty ząb kosztuje 100 zł a praca 15-25 min. Podrawiam

@aaa Racja, ale jest jeszcze jeden problem. Żona jest doradcą zawodowym i nieraz z nią o tym rozmawiałem. Państwo nie myśli o tym co zrobić z młodymi co teraz są w gimnazjum, jak ich pokierować, tylko ciśnie na kierunki na których teraz są braki. Nikt nawet nie pomyśli że jak oni skończą studia to sytuacja się zmieni i może nie będzie potrzebnych tyle "eMGieeRów", tak jak było np. z zarządzaniem i marketingiem. A tu nacisk powinien być położony na poznania umiejętności młodego człowieka i pokierowanie go w odpowiednią stronę. Za chwilę dojdzie do kuriozum, że będziemy mieli wykształconych od wszystkiego, ale nie będzie Pana Zenka, który mógłby przyjść i naprawić mi w domu Junkersa. Kończąc powiem, że jakbym sam miał możliwość poznać swoje predyspozycje, to nie wiem czy wybrałbym geodezję. Bo widzę gdzie mi brakuje, a gdzie moje umiejętności się marnują i chyba mogłem wybrać celnie.

ZAROBKI Niestety jest to wina przede wszystkim "państwa". Pozwolenia na tworzenie wydziałów, uczelni itd. skutkują jedynie iż tzw. naukowcy (jeżdżący po Polsce) zarobki mają przyzwoite, jakość nauczania jest pod kreską (krechą) , a otumanieni wielkimi zarobkami młodzi ludzie brną jak oślepione swiatłem ćmy - "lecą nie wiedządz dokąd..."

smutna prawda..... Żeby tylko człowiek kiedyś wiedział to co wie teraz... Praca ciężka, odpowiedzialność, stres... zarobki bardzo przeciętne i często z dużym opóźnieniem, do tego cały czas ktoś patrzy na ręcę... Szczerze nie polecam przyszłym studentom, szczególnie paniom, które jako kameralistki nigdy nie przekroczą bariery 2500 - 3200zł....

Nic tylko załamać ręce... Niestety, ale tak jest teraz wszędzie, albo się wybijesz i zarabiasz dobrze, bo zdobywa się doświadczenie na studiach. Ci którzy 5 lat kuli i siedzieli tylko w książkach mają potem kłopot ze znalezieniem pracy.

WYWIESZKA Powinni tą tabelke wywiesic na uczelniach wyższych i panstwowych na kierunkach geodezji i kartografii ! Wtedy moze by sie otrząsneli i zaczęli inaczej mowic o sprawach geodezji , bo to zjawisko które w tej chwili obserwuje z spadającymi cenami za usługi budzi we mnie niepokój!

Zarobki Prawda jest taka ze studia w tych czasach nic nie daja !!! Mając wyższe wykształcenie i zarabiajac takie pieniadze to żenada !! Po studiach technicznych zarabiac 3 tys brutto to smiech na sali , fizyczni maja wiecej.Stwierdzam ze geodezja schodzi na psy i zawód ten nie ma przyszłosci !

Anegdota Przychodzi młodzik do urzędu pracy i mówi: Szukam pracy. Na to pani: Jest-spawacz 4000tyś, koparkowy 6000tyś, murarz-3500. Młody: prozę pani ale ja mam magistra inżyniera budownictwa. Pani: a to przepraszm-pomocnik kierownika budowy 1500.

sdf no właśnie - po co?

sdf prawda jest taka ze wszyscy zarabiamy plus-minus 2000 zł na reke. czyli zenada!! mój brat robol fizyczny zarabia odemnie prawie 3 razy tyle. po co ja poszedłem na studia!!

średnia Czy można prosić o medianę, a nie średnią arytmetyczną (która niestety fałszuje odbiór tego typu danych, o czym zdaje się nie chcieć pamiętać GUS).

15 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt