Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-02-14| Prawo, Instytucje

Resort cyfryzacji pyta, jakie dane uwolnić

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłosiło konsultacje nad stanowiskami polskiego rządu ws. europejskiej strategii dostępu do danych.


Resort cyfryzacji pyta, jakie dane uwolnić
Stanowiska dotyczą dwóch wspólnotowych dokumentów:
1) Wniosku dotyczącego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego dyrektywę 2003/98/WE w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Projekt nowelizacji zakłada m.in., że organy publiczne nie będą mogły pobierać opłat wyższych od kosztów wynikających z realizacji poszczególnych wniosków o przekazanie informacji (a są to nieznaczne koszty). W praktyce będzie to oznaczało, że większość danych będzie oferowana bezpłatnie lub praktycznie nieodpłatnie, za wyjątkiem „należycie uzasadnionych przypadków”.
2) Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów: Otwarte dane – siła napędowa innowacji, wzrostu gospodarczego oraz przejrzystego zarządzania. Jego celem jest zaprezentowanie korzyści wynikających z większej otwartości danych dla państw UE, przedstawienie stanu faktycznego i dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie otwartości danych, a także propozycje dalszych działań.

W konsultacjach (które potrwają do 16 lutego br.) ministerstwo chce uzyskać odpowiedzi m.in. na pytania:
• Czy są państwo za ustanowieniem niezależnego organu do nadzoru nad zasadami ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego?
• Czy są państwo za rozszerzeniem zakresu stosowania dyrektywy na biblioteki, muzea i archiwa?
• Jakie zasoby publiczne powinny zostać w przyszłości udostępnione w celu ponownego wykorzystywania?
• Jakie jeszcze inne, niż wymienione w Komunikacie działania pozalegislacyjne powinny być podejmowane przez Komisję Europejską lub/ i państwa członkowskie w celu zwiększenia otwartości danych?
• Jakie są główne bariery (które należałoby rozwiązać w pierwszej kolejności), stojące na przeszkodzie otwartego dostępu do danych publicznych na poziomie UE?
• Jakie zasoby danych powinien zawierać ogólnoeuropejski portal danych, który zostanie utworzony przez Komisję Europejską we współpracy państwami członkowskimi?

Oba projekty stanowisk rządu w obecnej formie mają charakter dość ogólny i generalnie pozytywnie odnoszą się do europejskiej strategii dostępu do danych. W dokumentach tych nie wymieniono jednak zbiorów, które mogłyby zostać uwolnione, nie podano także, czy ewentualne zmiany dotyczyłyby zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Więcej o konsultacjach

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS