Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-12| GIS, Teledetekcja

Czterech prezydentów w geoportalu

W 2010 roku grupa geodetów i konserwatorów zabytków zeskanowała słynną górę, w której wykuto twarze czterech amerykańskich prezydentów. Efekty tych pomiarów można już oglądać w internecie.


Czterech prezydentów w geoportalu
W specjalnym serwisie udostępniono m.in.:
• trójwymiarowe, interaktywne wizualizacje chmury punktów oraz opracowanych na jej podstawie modeli Mount Rushmore,
• geoportal prezentujący zinwentaryzowane obiekty,
• galerię zdjęć, filmów i dokumentów,
• wirtualną wycieczkę wokół góry.

Skanowanie Mount Rushmore rozpoczęto 11 maja 2010 r. i trwało ono 15 dni (o 2 dni dłużej, niż zakładano). W tym czasie uczestnicy projektu musieli zmierzyć się m.in. z gradem, burzą, powodzią, śnieżycą oraz upałem dochodzącym do 30 st. C. Co więcej, by precyzyjnie pomierzyć twarze o wysokości blisko 20 metrów, geodeci wyposażeni w sprzęt wspinaczkowy niejednokrotnie musieli umieszczać skanery w bardzo nietypowych miejscach i pozycjach – np. na brwi Jerzego Waszyngtona lub na nosie Teodora Roosevelta.

W projekcie mierzenia Mount Rushmore wzięło udział blisko 400 osób, w tym przedstawiciele Kacyra Family Foundation, CyArk Foundation, Glasgow School of Art, Respec Engineers, Wyss and Associates oraz South Dakota School of Mines and Technology. Pomiary góry wykonano za pomocą skanerów Leica Scanstation C10, Scanstation 2 oraz HDS6100.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS