wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-01-04| Teledetekcja

Debiut Plejady

Francuski wysokorozdzielczy satelita obserwacyjny Pléiades 1A wykonał pierwsze zdjęcia Ziemi.


Debiut Plejady <br />
Pałac Alhambra w Grenadzie (fot. CNES)
Pałac Alhambra w Grenadzie (fot. CNES)

Aparat wystrzelono w nocy z 16 na 17 grudnia. Choć pierwsze zdjęcia wykonał już trzy dni po starcie, jego właściciel – francuska agencja kosmiczna CNES – opublikował je dopiero w tym tygodniu. Fotografie przedstawiają m.in. Madryt i San Francisco. Miejsca te dobrano nieprzypadkowo – obrazy mają bowiem udowadniać, że sensory tego satelity nadają się do kartowania obszarów miejskich.

Aparat 1A jest pierwszym z dwóch satelitów konstelacji Pléiades, której zadaniem będzie wykonywanie zdjęć w czterech przedziałach spektralnych w rozdzielczości do 70 cm (po przetworzeniu rozmiar piksela będzie wynosił nawet 50 cm). Dzięki możliwości wychylania urządzeń optycznych od nadiru aparaty będą mogły obrazować dowolne obszary Ziemi z dużą częstotliwością. Konstelacja Pléiades będzie wykorzystywana zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych. Wspólnie z włoskimi satelitami COSMO-SkyMed utworzy optyczno-radarowy system obserwacji Ziemi ORFEO (Optical & Radar Federated Earth Observation).

Przykładowe zdjęcia z satelity Pléiades 1A (181 MB)

Źródło: CNES, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS