Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-27| GNSS

Ruszył chiński GPS... na pół gwizdka

Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami chińskie władze oficjalnie ogłosiły operacyjność systemu Compass (zwanego także Beidou-2) nad swoim terytorium.


Ruszył chiński GPS... na pół gwizdka

Na razie segment kosmiczny Compassa składa się z dziesięciu aparatów – głównie na orbitach geosynchronicznych i geostacjonarnych. Dzięki 6 nowym satelitom jeszcze w 2012 roku system ma osiągnąć operacyjność w regionie Azji i Pacyfiku. Do 2020 roku, po wystrzeleniu 35 aparatów, sygnały Compassa mają być dostępne na całym świecie.

Chińskie władze zachęcają, by producenci sprzętu satelitarnego implementowali ich odbiór w swoim sprzęcie. Ma to ułatwić opublikowanie jeszcze w tym tygodniu wersji beta Interface Control Document (ICD) – długo oczekiwanego dokumentu definiującego parametry sygnałów Compassa.

Chiński system nawigacji satelitarnej powstaje od 2000 roku i jest następcą regionalnego rozwiązania Beidou-1. Jak informuje agencja Xinhua,jednym z ważniejszych celów tego przedsięwzięcia jest uniezależnienie armii ChRL od amerykańskiego GPS-a.

Źródło: Xinhua, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS