Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-22| Geodezja, Prawo

Nadchodzi era GML-a

Dziś (22 grudnia) weszło w życie rozporządzenie ws. standardów wykonywania opracowań geodezyjnych. Dzięki niemu praca geodety ma być łatwiejsza, nowocześniejsza i dokładniejsza.


Nadchodzi era GML-a <br />
fot. JK
fot. JK
Jak napisano w ocenie skutków regulacji, akt ten tworzy warunki formalne do wdrożenia nowych technologii pomiarowych, a także porządkuje wykorzystanie coraz popularniejszych obecnie rozwiązań fotogrametrycznych. Przepisy wprowadzają także zasadę, że podstawową formą dokumentowania wyników prac geodezyjnych i kartograficznych będzie standard GML. Ma to usprawnić i zautomatyzować zarówno wykonywanie tych prac, jak i aktualizowanie rejestrów publicznych służby geodezyjnej i kartograficznej.

Rozporządzenie ujednolica ponadto zasady wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych. Uniezależnia przez to wykonawców tych prac od lokalnych standardów ustanawianych przez poszczególnych starostów, co ma istotne znaczenie przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych o dużym zasięgu.

W ocenie prawodawcy projekt upraszcza również sposób kompletowania dokumentacji oraz przekazywania jej do PZGiK, likwidując podział na zasób bazowy, użytkowy i przejściowy.

Choć akt ten wszedł już w życie, nie oznacza to, że w pełni obowiązują wszystkie jego przepisy. Rozporządzenie przewiduje bowiem następujące okresy przejściowe:
1) 24 miesiące w zakresie przekazywania do PZGiK wyników opracowań w postaci plików GML (czyli do 22 grudnia 2013 r.);
2) 36 miesięcy (do 22 grudnia 2014 r.) w zakresie wyrażania miar, kierunków i kątów związanych z geodezyjnymi pomiarami sytuacyjnymi i wysokościowymi w stopniach, minutach i sekundach;
3) 12 miesięcy (do 22 grudnia 2012 r.) na wykonywanie geodezyjnych sytuacyjnych i wysokościowych pomiarów fotogrametrycznych w technologii fotogrametrycznych opracowań analogowych.

Ponadto rozporządzenie zakłada, że w okresie 3 miesięcy od jego wejścia w życie (tj. do 22 marca 2012 r.) do prac geodezyjnych i kartograficznych rozpoczętych przed tym dniem i nie zakończonych zastosowanie będą miały dotychczasowe przepisy dotyczące standardów technicznych wykonywania
pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.

Więcej o rozporządzeniu ws. standardów w styczniowym numerze GEODETY

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS