Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-20| Teledetekcja

Pierwsza Plejada na orbicie

W nocy z 16 na 17 grudnia br. na pokładzie rakiety nośnej Sojuz wystrzelono pierwszego z dwóch francuskich satelitów obserwacyjnych Pléiades. Aparaty te mają wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 70 cm.


Pierwsza Plejada na orbicie

Satelitę zbudowano w zakładach firmy Astrium na zlecenie francuskiej agencji kosmicznej CNES. Brat bliźniak dołączy do niego w 2012 roku. Jak zapewnia Astrium, powstanie wówczas najnowocześniejsza europejska konstelacja do obserwacji Ziemi w dużej rozdzielczości – umożliwi ona szczegółowe kartowanie całej planety co 26 dni.

Satelity Pléiades wyróżniają przede wszystkim nowoczesne żyroskopy, które umożliwią odchylanie urządzeń optycznych od nadiru. Dzięki nim możliwe będzie szybkie pozyskanie zdjęć dla zadanego obszaru, nawet, jeśli żaden z dwóch aparatów nie będzie przelatywać bezpośrednio nad nim. I tak, przy odchyleniu 47° od nadiru obraz dowolnego obszaru będzie mógł być wykonywany co 2 dni przy jednym aparacie oraz codziennie przy dwóch.

Satelity Pléiades wzdłuż ścieżki o szerokości 20 km będą pozyskiwać obrazy w rozdzielczości do 70 cm w czterech kanałach – niebieskim, zielonym, czerwonym oraz w bliskiej podczerwieni. Jak jednak można przeczytać na stronie CNES, dzięki nowoczesnym technologiom przetwarzania obrazów finalne produkty będą miały rozdzielczość do 50 cm. Jako że Pléiades są konstelacją wojskowo-cywilną, zobrazowania trafią również do sprzedaży.

Pléiades będą częścią francusko-włoskiego systemu obserwacji Ziemi o nazwie ORFEO (Optical & Radar Federated Earth Observation). Oprócz aparatów Pléiades-1a i 1b będzie się on składać z gotowej już włoskiej konstelacji satelitów radarowych COSMO-SkyMed.

Źródło: CNES, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS