|2011-12-20|
Teledetekcja
Pierwsza Plejada na orbicie
W nocy z 16 na 17 grudnia br. na pokładzie rakiety nośnej Sojuz wystrzelono pierwszego z dwóch francuskich satelitów obserwacyjnych Pléiades. Aparaty te mają wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 70 cm.
Satelitę zbudowano w zakładach firmy Astrium na zlecenie francuskiej agencji kosmicznej CNES. Brat bliźniak dołączy do niego w 2012 roku. Jak zapewnia Astrium, powstanie wówczas najnowocześniejsza europejska konstelacja do obserwacji Ziemi w dużej rozdzielczości – umożliwi ona szczegółowe kartowanie całej planety co 26 dni.
Satelity Pléiades wyróżniają przede wszystkim nowoczesne żyroskopy, które umożliwią odchylanie urządzeń optycznych od nadiru. Dzięki nim możliwe będzie szybkie pozyskanie zdjęć dla zadanego obszaru, nawet, jeśli żaden z dwóch aparatów nie będzie przelatywać bezpośrednio nad nim. I tak, przy odchyleniu 47° od nadiru obraz dowolnego obszaru będzie mógł być wykonywany co 2 dni przy jednym aparacie oraz codziennie przy dwóch.
Satelity Pléiades wzdłuż ścieżki o szerokości 20 km będą pozyskiwać obrazy w rozdzielczości do 70 cm w czterech kanałach – niebieskim, zielonym, czerwonym oraz w bliskiej podczerwieni. Jak jednak można przeczytać na stronie CNES, dzięki nowoczesnym technologiom przetwarzania obrazów finalne produkty będą miały rozdzielczość do 50 cm. Jako że Pléiades są konstelacją wojskowo-cywilną, zobrazowania trafią również do sprzedaży.
Pléiades będą częścią francusko-włoskiego systemu obserwacji Ziemi o nazwie ORFEO (Optical & Radar Federated Earth Observation). Oprócz aparatów Pléiades-1a i 1b będzie się on składać z gotowej już włoskiej konstelacji satelitów radarowych COSMO-SkyMed.
Źródło: CNES, JK
|