Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-13| Mapy, Edukacja

Stan wojenny na mapie

W 30. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego w Polsce na portalu internetowym wyborcza.pl opublikowano infografikę zatytułowaną „Mapa stanu wojennego”.


Stan wojenny na mapie
Za pomocą sygnatur przedstawiono na niej: ważniejsze ośrodki internowania, miejsca, gdzie zginęli ludzie w czasie stanu wojennego, a także miejsca niewyjaśnionych zabójstw z lat 1983-89, co do których są poważne podejrzenia, że sprawcami byli funkcjonariusze ówczesnej Służby Bezpieczeństwa. Można tam znaleźć także: miejsca wybuchu większych strajków po 13 grudnia 1981 r., miejsca większych strajków spacyfikowanych przez ZOMO po 13 grudnia, ostatnią drogę ks. Jerzego Popiełuszki, a także trasy pielgrzymek Jana Pawła II w 1983 i 1989 r. Wokół mapy opisano m.in. miejsca ważniejszych demonstracji ulicznych od 13 grudnia 1981 r. do października 1982 r.

Autor grafiki wyróżnia również m.in. Świdnik, znany w tamtym okresie z faktu, że 5 lutego 1982 r. jego mieszkańcy rozpoczęli manifestacyjne spacery w czasie nadawania „Dziennika Telewizyjnego”, które przeniosły się do innych miast (w ten sposób protestowano przeciwko propagandzie ówczesnych władz).

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS