wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-08| Geodezja, Instytucje

Słupy graniczne na Geoforum

Czy wiesz, jak wyglądały znaki graniczne w okresie międzywojennym, w PRL-u i jak wyglądają obecnie? Możesz je zobaczyć na Geoforum.pl.


Słupy graniczne na Geoforum

W dziale „Wojsko” pojawiła się nowa zakładka „Oznakowanie granic Polski” zawierająca trzy artykuły autorstwa Bogusława Tomaszewskiego udostępnione przez Straż Graniczną i Muzeum Polskich Formacji Granicznych. Można się z nich dowiedzieć, jak kształtowały się granice państwa w XX wieku. Artykuły zawierają także rysunki i zdjęcia znaków granicznych oraz odwołania do aktów prawnych.

„Odzyskanie przez Polskę niepodległości rozpoczęło trudny, trwający wiele lat, okres scalania państwa. Walką kształtowały się jego granice, które należało oznaczyć. Wytyczeniem i oznakowaniem granic zajęły się międzynarodowe komisje. Początkowo posługiwano się palami, wiechami, sypano wały, kopce czy też piramidy z kamieni oznaczone zazwyczaj pierwszymi literami nazw państw graniczących i kolejnymi numerami. Potem wymieniono je na właściwe znaki graniczne, których ujednolicony, jednakowy wzór dla danej granicy określono w odpowiednich dokumentach traktatowych.” – pisze autor.

Nowe granice zostały wytyczone po II wojnie światowej. Z kolei po roku 1990, w wyniku zmian na mapie politycznej Europy, Polska zamiast z trzema, graniczyła z siedmioma państwami. Wprawdzie sposób oznaczenia poszczególnych granic zasadniczo nie uległ zmianie (oprócz granicy z Litwą po 2000 roku), zmienił się jednak wygląd słupów, tj. sposób ich malowania na granicy nowopowstałych państw.

BS


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS