|2011-12-08|
Geodezja, Instytucje
Słupy graniczne na Geoforum
Czy wiesz, jak wyglądały znaki graniczne w okresie międzywojennym, w PRL-u i jak wyglądają obecnie? Możesz je zobaczyć na Geoforum.pl.
W dziale „Wojsko” pojawiła się nowa zakładka „Oznakowanie granic Polski” zawierająca trzy artykuły autorstwa Bogusława Tomaszewskiego udostępnione przez Straż Graniczną i Muzeum Polskich Formacji Granicznych. Można się z nich dowiedzieć, jak kształtowały się granice państwa w XX wieku. Artykuły zawierają także rysunki i zdjęcia znaków granicznych oraz odwołania do aktów prawnych.
„Odzyskanie przez Polskę niepodległości rozpoczęło trudny, trwający wiele lat, okres scalania państwa. Walką kształtowały się jego granice, które należało oznaczyć. Wytyczeniem i oznakowaniem granic zajęły się międzynarodowe komisje. Początkowo posługiwano się palami, wiechami, sypano wały, kopce czy też piramidy z kamieni oznaczone zazwyczaj pierwszymi literami nazw państw graniczących i kolejnymi numerami. Potem wymieniono je na właściwe znaki graniczne, których ujednolicony, jednakowy wzór dla danej granicy określono w odpowiednich dokumentach traktatowych.” – pisze autor.
Nowe granice zostały wytyczone po II wojnie światowej. Z kolei po roku 1990, w wyniku zmian na mapie politycznej Europy, Polska zamiast z trzema, graniczyła z siedmioma państwami. Wprawdzie sposób oznaczenia poszczególnych granic zasadniczo nie uległ zmianie (oprócz granicy z Litwą po 2000 roku), zmienił się jednak wygląd słupów, tj. sposób ich malowania na granicy nowopowstałych państw.
BS
|