Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-08| GNSS

GLONASS na 100%

Administrator rosyjskiego systemu GLONASS poinformował dziś (8 grudnia), że sygnały nawigacyjne tego rozwiązania oferują już pełne pokrycie dla całej kuli ziemskiej.


GLONASS na 100%

Osiągnięcie pełnego pokrycia możliwe było dzięki włączeniu na początku grudnia br. 24. satelity generacji M. Wcześniej pewność wyznaczenia pozycji z wykorzystaniem GLONASS można było mieć tylko na wyższych szerokościach geograficznych, w tym na terytorium Rosji.

Budowę GLONASS rozpoczęto już w latach 70. ubiegłego wieku. Pierwsze satelity tego systemu wystrzelono na początku lat 80. W 1995 roku w kosmosie znajdowały się już 24 sprawne aparaty, dzięki czemu można było ogłosić pełną operacyjność systemu. Krótka żywotność satelitów oraz problemy z dalszym finansowaniem programu GLONASS sprawiły, że taka konstelacja utrzymała się tylko przez kilka miesięcy.
Odbudowę systemu rozpoczęto w 2000 roku, gdy prezydentem Rosji został Władimir Putin. Planowano wówczas, że ogłoszenie pełnej operacyjności nastąpi w 2010 roku. W 2006 i 2007 roku zniesiono kolejne ograniczenia w dostępie do systemu dla użytkowników cywilnych, a w 2011 roku odbiorniki GLONASS zaczęły być montowane w amatorskich urządzeniach elektronicznych.
Obecnie system GLONASS oferuje zbliżoną do GPS dokładność wyznaczania pozycji. W ciągu najbliższej dekady ma ona jeszcze wzrosnąć, dzięki modernizacji segmentu kosmicznego do generacji K.

Więcej informacji o korzyściach płynących z wykorzystania GLONASS można znaleźć w artykule naukowców z Centrum Geomatyki Stosowanej WAT opublikowanym w NAWI, dodatku do marcowego GEODETY

Źródło: GLONASS IAC, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS