Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-08| Teledetekcja

Susza w Polsce okiem satelity

Wyjątkowo bezdeszczowa jesień spowodowała znaczne przesuszenie gleb w Europie Środkowej i Wschodniej. Zjawisko to na bieżąco śledzi jeden z satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej.


Susza w Polsce okiem satelity

Jak donoszą Polskie media, w niektórych regionach kraju – szczególnie na południu – kropla deszczu nie spadła od końca lata, powodując spadek poziomu wód gruntowych i znaczne straty w rolnictwie. Sytuacja nie wygląda dobrze także w innych krajach. W listopadzie w Holandii spadło tylko 9 mm deszczu, choć średnia wieloletnia to 82 mm. Zdaniem tamtejszego instytutu meteorologicznego to najsuchszy listopad w historii pomiarów prowadzonych od 1906 roku.

Wyjątkowość sytuacji potwierdzają dane zbierane przez satelitę SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity). Ten wystrzelony pod koniec 2009 roku aparat zaprojektowano właśnie z myślą o monitorowaniu wilgotności gleby. Zadanie to z dokładnością 4% i w rozdzielczości 50 km realizuje radiometr MIRAS (Microwave Imaging Radiometer using Aperture Synthesis). Porównanie obrazów z listopada tego i ubiegłego roku jak na dłoni pokazuje, gdzie sytuacja wygląda najgorzej.


Zobacz mapę w większej rozdzielczości

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS