wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-12-05| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Instytucje

Stanowisko SGP: To nie my

Stowarzyszenie Geodetów Polskich zabrało głos w sprawie nadawania uprawnień zawodowych.


Stanowisko SGP: To nie my
Podczas posiedzenia Zarządu Głównego SGP, które odbyło się 2 grudnia br., przyjęto stanowisko Stowarzyszenia w sprawie procedury nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Jest to efektem wniosków z kontroli MSWiA w GUGiK i wstrzymania przez Głównego Geodetę Kraju postępowań kwalifikacyjnych na uprawnienia zawodowe.

W stanowisku SGP czytamy m.in.:
„Jest niezaprzeczalnym faktem, że system uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii […] jest wielkim osiągnięciem i dobrem naszego zawodu oraz jest rozwiązaniem korzystnym dla całego społeczeństwa” oraz „Stowarzyszenie Geodetów Polskich, wykonując decyzję Głównego Geodety Kraju, organu nadającego uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii, z dnia 22 listopada 2011 r., odwołującą egzaminy zaplanowane na listopad i grudzień 2011 r. zwraca uwagę na jej niezrozumiałość dla całego środowiska, a zwłaszcza dla uczestników postępowań, które miały się zakończyć egzaminami w dniach 25-26 listopada 2011 r. oraz osób ubiegających się o uprawnienia w grudniu 2011 r. Wydaje się, że byłoby możliwe dokończyć postępowania kwalifikacyjne w listopadzie i grudniu 2011 r. i równolegle przygotować odpowiednie porządkujące zmiany prawne i organizacyjne, jeśli są one konieczne.”

Stowarzyszenie odniosło się także do wystąpienia pokontrolnego Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków MSWiA z 21 października 2011 roku, stwierdzając m.in., że „opinia zawarta w wystąpieniu pokontrolnym o przekroczeniu uprawnień przez Głównych Geodetów Kraju w tym zakresie jest nieuprawniona i podważa zaufanie do centralnego organu oraz do współpracującego z nim Stowarzyszenia Geodetów Polskich”.

Zarząd Główny SGP stoi także na stanowisku, że „sugestie, że opracowywanie pytań egzaminacyjnych oraz przeprowadzanie egzaminów przez te same osoby, które prowadziły szkolenia dla osób ubiegających się o uprawnienia jest nieetyczne są nieuprawnione i podważają wiarygodność Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej oraz naruszają dobra osobiste jej członków.”
W piśmie odniesiono się także do wykazanego przez kontrolę bezprawnego dostępu do danych osobowych i poświadczania dokumentów przez osoby do tego nieuprawnione.
Zarząd Główny oświadczył, że „w wieloletniej praktyce dotyczącej organizacji egzaminów Stowarzyszenie Geodetów Polskich nie było żadnego przypadku nieuprawnionego dostępu do danych osobowych” oraz że „pracownicy lub osoby zatrudnione na umowę zlecenie przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich przy organizacji postępowań kwalifikacyjnych faktycznie poświadczały za zgodność z oryginałem niektóre dokumenty”.

W kwestii wydawania świadectw „in blanco” Zarząd Główny SGP stwierdza, że „przekazywanie Przewodniczącemu Zespołu Kwalifikacyjnego świadectw potwierdzających uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii opieczętowanych i podpisanych „in blanco” odbywało się za właściwym imiennym upoważnieniem Głównego Geodety Kraju”.

Na zakończenie Zarząd Główny stwierdza, że „Stowarzyszenie Geodetów Polskich, prowadząc obsługę organizacyjną postępowań kwalifikacyjnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii zawsze prowadziło je rzetelnie i z największą starannością, a wszelkie uwagi i polecenia Głównego Geodety Kraju uwzględniane były niezwłocznie”
Ponadto Zarząd Główny oświadcza, że „całe nasze środowisko powinno dbać o rangę zawodu, która jest wzmacniana przez uprawnienia zawodowe. Wszyscy geodeci, kandydaci do uprawnień zawodowych i ci którzy już je posiadają nie powinni deprecjonować procedury nadawania uprawnień przez Głównego Geodetę Kraju oraz podważać autorytetu Państwowej Komisji do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.”

Stanowisko Stowarzyszenia Geodetów Polskich

JP


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS