Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2006-10-19| Prawo, Instytucje

Sejm zaakceptował dwie nowelizacje kodeksu pracy


Wczoraj Sejm uchwalił zmiany w kodeksie pracy. Przyjmując dwie nowelizacje tej ustawy, zdecydował o wydłużeniu urlopu macierzyńskiego i zwiększeniu liczby dni wolnych od pracy.

Przypomnijmy, że Sejm rozpatrywał 5 projektów ustaw nowelizujących kodeks pracy, w tym rządowy i 4 poselskie; przyjęty został projekt rządowy i jeden z poselskich. Posłowie zaakceptowali wydłużenie urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie. Przy pierwszym dziecku długość urlopu macierzyńskiego ma wynieść 18 tygodni, przy każdym następnym - 20, a w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka - 28. Także urlop dla osób, które zaadoptują lub przyjmą do rodziny zastępczej dziecko w wieku do 7 lat wynosić ma 18 tygodni (obecnie - 16). Akceptacji nie zyskały natomiast poselskie poprawki zakładające wprowadzenie 6-miesięcznego zakazu zwalniania kobiet po powrocie z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Sejm nie przychylił się również do propozycji podwyższenia - do poziomu minimalnego wynagrodzenia – podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowej dla osób korzystających z urlopu wychowawczego.
Zgodnie z uchwaloną drugą nowelizacją pracownicy nie będą musieli odpracowywać w sobotę jednego z kolejnych dwóch dni świąt przypadających w tygodniu (dotyczy to 1 i 3 maja oraz 25 i 26 grudnia). Do tej pory, jeśli w tygodniu przypadały dwa dni wolne z powodu święta, jeden z nich trzeba było odpracować. Teraz będzie i wolna sobota, i wolne dwa dni świąt. Jednak wymiar czasu pracy obniży się o 16 godzin (a nie o 8, jak obecnie), w konsekwencji wpłynie to na wysokość pensji ustalanej wg stawki godzinowej (posłowie przewidzieli tzw. okres przejściowy dla grudnia tego roku: pracownicy - mimo obniżenia wymiaru czasu pracy - nie będą mieli obniżanej pensji). Nowe rozwiązanie zapewni 52 dni wolne od pracy w latach, kiedy wypadną 2 tygodnie z dwoma dniami świąt przypadających w inne dni niż niedziela, a 51 - gdy wypadnie jeden taki tydzień.
Pierwsza z ustaw ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, druga - 30 listopada br. Obydwoma aktami prawnymi ma się teraz zając Senat.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama