Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-18| Firma, Software, Imprezy

Co Bentley oferuje kopalniom?

W dniach 15-16 listopada w Krakowie odbyła się konferencja „Rozwiązania informatyczne dla górnictwa na platformie Bentley”.


Co Bentley oferuje kopalniom? <br />
fot. Wioleta Nasiadka
fot. Wioleta Nasiadka

Głównymi referentami byli pracownicy firmy z Australii: Alan Savin posiadający 10-letnie doświadczenie w kierowaniu projektami inwestycyjnymi dla górnictwa i Dave Body architekt rozwiązań zajmujący się rozwojem oprogramowania oraz wsparciem realizacji projektów inwestycyjnych. Zaprezentowali oni możliwości oprogramowania firmy Bentley w zakresie obsługi potrzeb największych w świecie zakładów górniczych oraz konkretne zastosowania. Za przykład posłużyły trzy firmy górnicze, w których zrealizowano kilka wielkich projektów. Szczególnie ciekawa była inwestycja w Zachodniej Australii, gdzie firma Fortescue Metals Group zamówiła w spółce T&G Corporation realizację projektu wartego 630 milionów dolarów. Nad realizacją tego przedsięwzięcia pracowało około 400 inżynierów rozrzuconych w czterech ośrodkach na trzech kontynentach. Ich praca była możliwa m.in. dzięki zastosowaniu oprogramowania Bentley ProjectWise, które pozwoliło w jednym centralnym archiwum zarządzać dokumentacją inżynierską (szczegółowe opisy).

Nie zabrakło również krajowych wdrożeń. Pracownik firmy PGI Compass Janusz G. Nowak przedstawił oprogramowanie Mapa Wyrobisk Górniczych wdrożone w KGHM Polska Miedź S.A. w 2009 roku. Aplikacja jest wykorzystywana na prawie 300 stanowiskach przez 9 działów technicznych kopalń. Z kolei Marek Praski z przedsiębiorstwa PRGW S.A. zaprezentował premierowy pokaz programu SoftMine Eksploatacja przeznaczonego do projektowania i harmonogramowania eksploatacji górniczej. Narzędzie to pozwala bardzo precyzyjnie zaplanować produkcję górniczą w praktycznie dowolnych przedziałach czasowych.

Na wykładzie dr. Artura Krawczyka uczestnicy konferencji mogli się zapoznać z koncepcjami przejścia od zwykłych cyfrowych map kreskowych do zaawansowanych modeli systemów informacji przestrzennej dla górnictwa oraz propozycjami standaryzacji map górniczych 3D. Referent omówił również wyniki pracy Komisji Geomatyki Górniczej zawierające propozycje trzech norm standaryzujących treść trójprzestrzennej mapy górniczej.

Na konferencji byli obecni: dziekan Wydziału Geodezji Górniczej dr hab.. Zygmunt Niedojadało, przedstawiciele koncernu KGHM „Polska Miedź” S.A., który już od 14 lat z powodzeniem wykorzystuje oprogramowanie Bentley MicroStation, pracownicy CUPRUM S.A., Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. oraz kopalni odkrywkowej Turoszów. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele AGH, Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią, a także Politechniki Śląskiej oraz Głównego Instytutu Górnictwa.

Konferencja została zorganizowana wspólnie przez firmy Bentley Systems Polska, Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Informatyczne Compass S.A. oraz Komisję Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej z siedzibą na AGH przy bardzo dużym udziale czwórki studentów Koła Grafiki Komputerowej i Geomatyki Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, za który organizatorzy serdecznie dziękują.

Artur Krawczyk


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS