Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-18| GIS, Edukacja, Instytucje, Imprezy

Dzień GIS-u z rozmachem na PW

Interesujące wykłady, mnóstwo konkursów i oprawa muzyczna – uczestnicy GIS Day na Politechnice Warszawskiej (17 listopada) nie mogli narzekać na brak wrażeń.


Dzień GIS-u z rozmachem na PW
Zaczęło się zaskakująco. Po przemówieniu rektora Włodzimierza Kurnika światła zgasły i śpiewaczka Agata Konador wykonała piosenkę z filmu „Titanic”. – Gdyby Titanic korzystał z GPS-u i rozwiązań GIS-owych, zapewne nie doszłoby do tragedii – nawiązał następnie do tego tematu dr hab. Robert Olszewski. Przedstawił dzisiejszy świat jako globalną wioskę, w której systemy informacji geograficznej odgrywają niezwykle ważną rolę zarówno w zakresie zastosowań praktycznych, jak i w budowaniu społeczeństwa otwartego. Potem nastąpiły kolejne referaty przeplatane muzycznymi występami – m.in. wykonaniem „Imagine” Johna Lennona konkursem kartometrycznym.

Janusz Dygaszewicz z Głównego Urzędu Statystycznego opowiedział o pierwszym na świecie spisie powszechnym (z udziałem rachmistrzów) przeprowadzonym bez papieru. Mowa o naszym krajowym NSP 2011. W GUS-ie cały czas trwa opracowywanie wyników i przygotowywanie portalu geostatystycznego.
– Geoportale stanowią obecnie platformę integracji wszelkich informacji – mówił z kolei Robert Widz z firmy Intergraph Polska. Podkreślił, że nowe możliwości, m.in. dostępu do wielu usług, stwarza tzw. infrastruktura chmurowa. Na GIS Day przyjechał także profesor z Uniwersytetu Minnesoty Francis Harvey, który zaprezentował liczne przykłady projektów GIS-owych.

Nie zabrakło prezentacji ciekawych inicjatyw, takich jak projekt Stowarzyszenia Wikimedia Polska realizowany we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa „Wiki lubi zabytki” czy badania interdyscyplinarne jakości wód w Zalewie Wiślanym wykorzystujące metody teledetekcyjne. Studenci mieli również okazję posłuchać o wdrażaniu dyrektywy powodziowej i realizowanym w związku z tym skanowaniem kraju w ramach projektu ISOK. Dzięki temu pojawią się w zasobie dane, które mogą mieć różnorodne zastosowanie, jak podkreślał dr hab. Zdzisław Kurczyński.

Swoje osiągnięcia zaprezentowali studenci Politechniki Warszawskiej skupieni w Stowarzyszeniu Studentów „Geoida”, które organizowało GIS Day (na czele z Anną Fiedukowicz). Kilka miesięcy temu studenci przeprowadzili pomiary satelitarne lotniska dla szybowców w Bezmiechowej k. Rzeszowa. Trwają prace nad opracowywaniem wyników, takich jak wirtualny model lotniska i internetowy serwis mapowy. Wyniki tych prac będą wspomagać szkolenie szybowcowe. Młodzi geodeci z „Geoidy” pokazali również przygotowany nieco wcześniej ( i wciąż udoskonalany) wirtualny spacer po PW. Jest on dostępny na stronie Politechniki i stanowi niezłą promocję uczelni, a także pomoc dla nowych studentów.

W przerwie uczestnicy imprezy mogli spróbować swoich sił w konkursach, takich jak przestrzenne puzzle czy zaznaczanie zabytków na mapie. Na GIS Day rozstrzygnięto również już wcześniej ogłoszone konkursy: fotograficzny FotoSherlock, GeoFinder (typu geocatching) oraz GISBrainiak. Pośród różnych cennych nagród – tablety, licencje na oprogramowanie – znalazła się również roczna prenumerata miesięcznika GEODETA. Patronat honorowy nad GIS Day na Politechnice objęli: główny geodeta kraju oraz rektor PW, natomiast patronat medialny – redakcja miesięcznika oraz portalu Geoforum.pl.

Barbara Stefańska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS