Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-18| GIS, Edukacja, Imprezy

GIS Day na UW z latającą kamerą

Czwarty GIS Day na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przyciągnął ponad 350 uczestników, w tym 150 uczniów.


GIS Day na UW z latającą kamerą

W czasie trzech sesji referatowych można było poznać różnorodne zastosowania systemów informacji geograficznej. – Połowa pracowników warszawskiego Urzędu Miasta ma do czynienia z informacją przestrzenną – podkreślali przedstawiciele tej jednostki. Sesję „urzędową” prowadził Tomasz Myśliński – geodeta Warszawy i pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. GIS-u. Jako przykłady zastosowania GIS-u w urzędzie zaprezentowano: katalog nazw, ulic i placów Warszawy; siedem baz danych prowadzonych przez Biuro Ochrony Środowiska (m.in. o terenach zieleni i mapę akustyczną, która jest teraz przygotowywana w 3D). Pokazano także wykorzystanie informacji przestrzennej w planowaniu inwestycji i remontów dróg. Takie analizy mają na celu m.in. „wyłowienie” tych przedsięwzięć, które mogłyby kolidować z organizacją Euro 2012. Z kolei absolwent WGiSR Artur Zadroziński, który teraz jest współpracownikiem UM, pokazał cyfrowy katalog zabytków. Jego współpraca z urzędem zaczęła się od… pracy magisterskiej.

Uczestnicy mogli także posłuchać o projektach prowadzonych w IGIK-u (GEOHeritage) czy Centrum Badań Kosmicznych PAN. Małgorzata Jenerowicz z Zespołu Obserwacji Ziemi CBK zaprezentowała uczestnikom analizy, które są przygotowywane dla służb w celu lepszej ochrony granic państwowych. Są to GIS-owe analizy: dostępności terenu, przepuszczalności granic i przejezdności.

W przerwie studenci zapoznawali się ze sprzętem GNSS na dziedzińcu Uniwersytetu. Artur Oruba, jeden z administratorów sieci ASG-EUPOS z GUGiK-u, pokazał im, jak wykonuje się pomiary satelitarne. Chętni sami mogli wykonać taki pomiar. Sprzęt prezentowali także pracownicy firmy Leica Geosystems oraz CBK PAN. Niemałą atrakcją dla uczestników był pokaz bezzałogowej maszyny latającej z kamerą firmy RoboKopter. Urządzenie przefrunęło nad głowami uczestników GIS Day, a potem latało nad dziedzińcem Katedry Kartografii, podczas gdy obecni na sali oglądali na rzutniku obrazy rejestrowane przez kamerę. Przedstawiciele tej firmy zaprosili studentów na praktyki.
Zorganizowano również warsztaty komputerowe prowadzone przez firmy i instytucje: Esri Polska, OpenStreetMap oraz Quantum GIS.

Specjalny program przygotowano dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Czekały na nich atrakcje, takie jak: szkolenie GPS z grą terenową, warsztaty komputerowe Esri Polska, konkurs „GEO – 1 z 9”, krzyżówki i kalambury.

W roku GIS Day na UW organizowało aż pięć instytucji: Katedra Kartografii Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, Instytut Geodezji i Kartografii, Urząd m.st. Warszawy, Centrum Badan Komicznych i Koło Naukowe Geoinformatyki i Teledetekcji UW.

Barbara Stefańska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS