|2011-11-18|
Geodezja, Ludzie
Który minister zajmie się geodezją?
Wczoraj (17 listopada) premier Donald Tusk przedstawił nowy skład rządu i poinformował o podziale MSWiA na dwa resorty – administracji i cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych. Który z nich zajmie się geodezją?
fot. KPRM
|
|
|
|
|
|
Zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym „nadzór nad Głównym Geodetą Kraju sprawuje minister właściwy do spraw administracji publicznej” (art. 6.2), a więc w nowej kadencji będzie to Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Fakt ten potwierdza także rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 18 listopada br.
Jak na wczorajszej konferencji zapowiedział Donald Tusk, pierwszym zadaniem Michała Boniego będzie przegląd planowanych wydatków i inwestycji z dziedziny administracji i cyfryzacji. Ma to radykalne przyspieszyć i zracjonalizować wydatki publiczne, jeśli chodzi o inwestycje w obszarze administracji publicznej. Premier powiedział również, iż ma mocne przekonanie, że nie wszystkie z tych planów mają uzasadnienie, nie wszystkie przyniosłyby rzeczywiście korzyści w stosunku do obywatela, a mogłyby być bardzo kosztowne.
Michał Boni (ur. W 1954 r. w Poznaniu) w 1977 r. ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1986 r. obronił pracę doktorską z socjologii kultury. W okresie PRL współpracował z opozycją demokratyczną. W 1990 r. sprawował urząd podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W 1991 r. pełnił funkcję ministra pracy i polityki socjalnej w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W wyborach parlamentarnych w 1991 r. uzyskał mandat posła na Sejm I kadencji z ramienia Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W rządzie Hanny Suchockiej ponownie pełnił funkcję wiceministra pracy i polityki socjalnej (1992-93 r.). W rządzie Jerzego Buzka w latach 1997-2001 był szefem gabinetu politycznego ministra pracy i polityki socjalnej Longina Komołowskiego.
W 2007 r. miał być powołany na stanowisko ministra pracy, ale wydał wówczas publiczne oświadczenie, podając, iż w 1985 r. funkcjonariusze SB za pomocą szantażu wymogli na nim podpisanie deklaracji współpracy. Od 9 stycznia 2008 r. do 15 stycznia 2009 r. był sekretarzem stanu w KPRM, 18 stycznia 2008 r. został szefem Zespołu Doradców Strategicznych premiera Donalda Tuska. 15 stycznia 2009 r. powołano go na urzędy ministra-członka Rady Ministrów i przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Źródło: PAP, Wikipedia, JK
|