wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-11-17| Geodezja, Instytucje

Rada o nadawaniu uprawnień

W siedzibie GUGiK odbyło się wczoraj (16 listopada) ostatnie w tym roku posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej, organu doradczego Głównego Geodety Kraju. Głównym tematem obrad był system nadawania uprawnień geodezyjnych.


Rada o nadawaniu uprawnień

W pierwszej części spotkania główny geodeta kraju Jolanta Orlińska przedstawiła stan prac legislacyjnych nad aktami wykonawczymi do Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Z jedenastu rozporządzeń wykonawczych do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne przygotowywanych przez GUGiK jedno zostało opublikowane (ws. rodzajów kartograficznych opracowań tematycznych i specjalnych), dwa – podpisane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji (dotyczą: zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz standardów technicznych), kilka czeka na podpis ministra. Z kolei rozporządzenie o ZSIN jest w ostatniej fazie uzgodnień międzyresortowych, rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych – w uzgodnieniach wewnątrzresortowych, a rozporządzenie o zasadach prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego – na etapie uzgodnień w GUGiK. GGK dodała, że rozporządzenie o opłatach jest gotowe, a obecnie prowadzone są symulacje zawartych w nim stawek (nie powinno ono bowiem uszczuplić dochodów Skarbu Państwa).
Jak podkreśliła, do tego zestawu potrzebne są jeszcze trzy niezwykle istotne rozporządzenia dotyczące: ewidencji gruntów i budynków (jest po uzgodnieniach wewnątrzresortowych), nadawania uprawnień zawodowych i kompletowania zasobu.

Główny temat posiedzenia – system nadawania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii – wywołała niedawna kontrola MSWiA w GUGiK związana z nieprawidłowościami w tym zakresie. Zagadnienie (nadawania uprawnień) od strony prawnej oraz wyniki kontroli zreferował dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej Andrzej Zaręba.

Generalnie wystąpienie nowego szefa departamentu sprowadzało się do podważania części wniosków wynikających z kontroli. Jak zaznaczył, zagadnienia związane z obsługą postępowania kwalifikacyjnego na uprawnienia zawodowe (przez podmiot zewnętrzny) nie zostały określone w żadnych przepisach.
Odnosząc się do naruszenia przez GUGiK przepisów o ochronie danych osobowych stwierdził, że istnieje rozbieżność stanowisk pomiędzy kontrolerami MSWiA i GUGiK. Według niego dokumentacja (kandydatów na geodetów uprawnionych) objęta jest ustawą o ochronie danych dopiero od chwili dostarczenia jej do urzędu (przez SGP), na wcześniejszym etapie odpowiedzialność za nie ponosi organizator postępowania.
Mówiąc z kolei o świadectwach wystawianych przez GUGiK in blanco, stwierdził, że i tu jest niezrozumienie między kontrolującymi a urzędem, bowiem nigdy nie wydawano świadectw in blanco, natomiast zdarzały się przypadki wydawania niewypełnionych świadectw wcześniej podpisanych przez GGK. Jak zaznaczył, takie świadectwa odbierali tylko przewodniczący lub wiceprzewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej.
Odnosząc się do dysponowania środkami pochodzącymi z opłat egzaminacyjnych, zauważył, że w Departamencie Nadzoru i Kontroli prowadzono monitoring kosztów postępowań kwalifikacyjnych przeprowadzanych w innych branżach

Niektóre z głosów w dyskusji:
• prof. Sabina Źróbek (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) zauważyła, że nic nie stoi na przeszkodzie, by postępowania egzaminacyjne prowadził GUGiK;
• Waldemar Klocek, prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej, stwierdził, że środki z opłat egzaminacyjnych mają wpływać do urzędu, a nie na konto podmiotu zewnętrznego;
• Stanisław Cegielski, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich, stwierdził, że przepisy nie zabraniają, by członek Komisji Kwalifikacyjnej nie mógł jednocześnie szkolić kandydatów (na geodetów uprawnionych) i ich egzaminować. Ale – jak zaznaczył – gdy został przewodniczącym Komisji Kwalifikacyjnej, do komisji egzaminacyjnych typuje osoby z innego rejonu Polski, niż ten, gdzie odbywa się egzamin. Według niego postępowania egzaminacyjne prowadzone są właściwie, poza tym „przez tyle lat nie było skarg i zażaleń [na SGP – JP], a to, co się dzieje dzisiaj, wynika po części z tego, że są osoby, które chcą zdać egzamin, a nie mają do tego przygotowania zawodowego”.
• Ewa Świniarska (PKP PLK) powiedziała, że należy poprawić przepisy, a nie walczyć z ustaleniami ministerialnej kontroli;
• Bogdan Grzechnik, prezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej, stwierdził, że należy podnieść poprzeczkę na egzaminach;
• Krzysztof Cisek, były prezes SGP, stwierdził, że postępowanie egzaminacyjne powinno kończyć się ślubowaniem. Według niego „musi być celebra, żeby ludzie poczuli, że zdali egzamin państwowy”;
• prof. Jerzy Gaździcki, prezes PTIP, wyraził opinię, że potrzebna jest ekspertyza do oceny stanu prawnego [systemu nadawania uprawnień – JP] i sformułowania wniosków, które można by wykorzystać w nowej ustawie.

Według Jolanty Orlińskiej urząd ma trzy drogi działania: zmiana ustawy Pgik, zmiana rozporządzenia o nadawaniu uprawnień, podjęcie kroków doraźnych. Niestety, dyskusja nie dała odpowiedzi na najważniejsze pytanie: co zrobić, by z jednej strony zrealizować zalecenia wynikające z kontroli MSWiA, a z drugiej – nie blokować na rok czy dwa nadawania uprawnień.

Więcej o posiedzeniu PRGiK w grudniowym wydaniu GEODETY

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Re non verbis W Pana wieku anonimowe wpisy - to nie wypada naprawdę. :) A mówił Pan tyle razy, że w to się Pan nie bawi.
odpowiedz zgłoś
do geo2 czy kogoś innego skrzywdzonego W GUGiK-u jak wszędzie jest kilka osób które potrafią obrzydzić sens pracy pozostałym, ale wystarczy zmienić GGK i kilku najbliższych i się okaże, że można pracować dla geodezji i kraju oraz prowadzić egzaminy, nie naciągając na koszty i śmieszność młodych ludzi którym jakieś tam prywatne stowarzyszenie dało uprawnienia podpisane in blanco przez GGK. Można napisać nowe prawo a nie bawić się jak w piaskownicy w nie podpisywanie protokołu. Ponownie proszę o trochę merytoryki - wściekłość na zmiany i powrót do normalności nic nie dają. Fakty są w protokole i na pewno prokuratura i zły prawnik sędzia stwierdzi kto był zły - osoby pragnąca wykonywać dobrze swą pracę i jak ktoś napisał wyleciały czy osoby, które w bezsilności je zwolnił. Ważne że Rada potwierdziło że było źle i że trzeba zrobić zmiany aby mogło być dobrze.
odpowiedz zgłoś
Do prawnika Odchodzą dyrektorzy ???? Pan Dyrektor od NG odszedł ???? Upss, a to nowina - zdaje się wyleciał z hukiem. Jak odszedł to niech sobie spokojnie pracuje tam gdzie pracuje a nie startuje w kolejnych konkursach na dyrektorów próbując na siłę wrócić do tego obrzydliwego, znienawidzonego, okropnego GUGiK - coś tu koleżanko się przysłowiowej "kupy" nie trzyma :) A jeśli do kontrolujących nie trzeba pisać to proszę nie pisać ja sobie popiszę bo nie znam aż tak blisko tych detali jak ty , która jesteś w środku i musisz się z tym mordować - czyściec na ziemii przeżywając.
odpowiedz zgłoś
Do prawnika A czy są ludzie związani z GUGiK, MSWIA czy służbami kontrolnymi którzy nie wiedzą, że z GUGiK odchodzą od ponad roku dyrektorzy bo nie chcą cały czas tłumaczyć że za niedopełnienie obowiązków ma się dyscyplinę finansów publicznych a za łamanie prawa idzie się do więzienia. Masz rację jest to tajemnica jak przez całe lata była, że SGP prowadzi egzaminy i zbiera kasę nielegalnie z przyzwoleniem GGK, ale to się zmienia. A ludzie rzeczywiści się uśmiechają prowadzą kontrole jakich do 2010 r. nie było - ja też się cieszę, że moge uczciwie pracować i nie myśleć o tym, że inni muszą dyskutować z kimś kto nie ma żadnych argumentów, a tylko umie straszyć ludzi i pokazywać co sobą reprezentuje. Nosił wilk razy kilka... A do kontrolujących nie trzeba pisać jakby nie wiedzieli co tam się dzieje to by MSWIA nie zrobił tak potężnej kontroli
odpowiedz zgłoś
UPRAWNIENIA Uwazam ze uprawnienia sa potrzebne ale system ich nadawania powinien wyglądac inaczej .Zrobic test na ktorym mozna sprawdzic wiedze teoretyczna oraz czesc pisemna i tyle . Gnebi nas SGP ustnymi ktore wogole nie maja zadnego sensu . Skoro zainteresowany potrafi znalezc przepisy prawa (bo o to tu chodzi ) i wie gdzie czego szukac to po co gnebic ludzi i stresowac .Nik nie jest w stanie tego zapamietac wszystkiego a egzamin ustny to loteria na którym naprawde odpadaja fachowcy - bo ludzie sie poprostu stresują . W zadnym zawodzie takich szopek nie ma - przypominam ze geodeta to nie prawnik a Sgp chyba na siłe do tego dązy - niedługo to chyba ustawy o rachunkowosci bedzie trzeba sie uczyc !
odpowiedz zgłoś
Do tekstu z Dyrektorami to niestety prawda A i jeszcze jedno - A skąd droga koleżanko/kolego tak się dobrze w temacie orientujesz ? Jesteś może byłym dyrektorem czy obecną naczelniczką ? Na temat mobingu to owszem możemy porozmawiać dużo się na ten temat mówiło w GUGiK i środowisku podobno encyklopedyczne przykłady ludzie mają pozbierane, na szczęście odkąd jest nowy dyrektor to wróciła normalność i ludzie znowu zaczęli się uśmiechać - proponuję w tej sprawie do jakiegoś posła napisać albo do kontrolujących :)
odpowiedz zgłoś
Od młodych Nowym ludziom którzy przyszli, także z transportu najwyraźniej bardziej zależy na geodetach i geodezji niż wierchuszce SGP i GUGiK. Ważne, że po Radzie wiemy, że nie są sami i inne organizacje nie wspominając młodych geodetów oczekują szybkich zmian. Uprawnienia w wykonaniu GGK i SGP doprowadziły do wypaczenia ich sensu i prestiżu jak kiedyś, doprowadziły do rewolucji u prawników, gdzie korporacyjne egzaminy zastąpiono ciężkim egzaminem raz w roku u Ministra Sprawiedliwości, w trakcie którego egzaminator nie może być radcą czy adwokatem. Dziś trzeba pozbyć się całego SGP i wprowadzić egzamin praktyczny z wielokrotnym test z prawa, a nie obrażać przyzwoitości głosząc tezy ŻE PRAWO NIE ZAKAZUJE SZKOLIĆ I EGZAMINOWAĆ SZKOLONYCH - praw nie zabrania Panie Prezesie ale wyklucza to przyzwoitość i zwykła uczciwość...
odpowiedz zgłoś
Do sierotki i geo? Mam nadzieje, że te teksty nie są książkowym przypadkiem mobbingu nie związanym w żaden sposób z treścią protokołu czy obrad PRGiK i nie jesteś użytkownikiem służbowego komputera z IP - bo jak wiemy jest to przestępstwo bardzo szeroko rozumiane i szkoda byłoby zbyt szybko kończyć karierę. Fakt kilku prawników, dyrektorów i szeregowych pracowników powoli próbowało robić porządek przez wszystkich oczekiwany i są już małe efekty. Natomiast jak jesteś jednym z kilku pseudo geodetów skazanym przez prawnika sędziego za -poprawianie- map lub za okradanie ludzi to jest mi przykro, był wyrok i nie ma uprawnień, była wina i musi być kara jaką nakłada GGK na wniosek WINGiK. Jak masz merytoryczne argumenty to trzeba je było przedstawić MSWiA, czy innym służbom a nie obrażać człowieka, za to że pracuje i pisze decyzje na podstawie wniosków WINGiK które całe lat leżały w biurku byłego Dyrektora geodety, który miał ten plus, że nie prowadził kontroli i nie naraził się - ale za to bywa na salonach SGP
odpowiedz zgłoś
Instytucja egzaminu jest reliktem starej epoki Uprawnienia zawodowe powinny być zwykłą formalnością po spełnieniu następujących warunków: 1) dyplom geodety (technika, inżyniera, magistra) 2) co najmniej 3 letnia praktyki zawodowa 3) oświadczenie kandydata o zapoznaniu się z prawem geodezyjnym i kartograficznym, w tym z przepisami wykonawczymi. Egzaminy to tylko pozory jakiejś racjonalności. W realu stają się okazją do miłego spotkania panów egzaminatorów, z których nie wszyscy wiedzą jak się dziś mierzy. Do tego ktoś za to wszystko płaci, delegacje, hotele i stracony czas. Może lepiej zrezygnować z tej całej celebry, idąc za nurtem likwidacji absurdów i barier w działalności gospodarczej, stwarzając tym samym większą konkurencję na rynku. Jakość wykonywanych prac (o co się podobno tak bardzo martwią egzaminatorzy) wcale nie zależy od wyników egzaminu. O tym decydują elementy technologii, wiedza fachowa, uczciwość, czyli elementy nie objęte w istocie egzaminem.
odpowiedz zgłoś
ciąg dalszy porządków Przepraszam pomyliłam się i wprowadziłam was w błąd - dyrektora generalnego szuka szef służby cywilnej a nie GGK a z dyr. prawnym to podobno plotka. Za to potwierdziłam poszukiwania naczelnika od uprawnień w NG - brawo nowy dyrektor ! Nareszcie będą zmiany i skończą się rządy sierotek z transportu drogowego.
odpowiedz zgłoś
go geo i do geo_1 GGK szuka Dyrektora Generalnego i Dyrektora ds. Prawnych i najwyrazniej nie znalazł poparcia w Państwowej Radzie z wyjątkiem Prezesa SGP aby móc powiedzieć, że geodeci znają się lepiej na prawie i ochronie danych osobowych niż kontrolerzy MSWIA. Wszyscy wiemy jak jest, a protokół napisał jak być powinno ... jest już nowy szef MSWIA i może zakończy ten kabaret z handlowaniem egzaminami i nie będzie trzeba się bawić w celebre z zielonymi książeczkami i uprawnieniami in blanco
odpowiedz zgłoś
chyba jednak będą zmiany Jak to trzeba uważać na to co piszą dziennikarze. Chociaż właściwei obydwie informacje są tożsame to jednak w przekazie redaktora czuć chęć wywołania sensacji. Też słyszłaem że GUGiK szuka naczelnika do uprawnień, który wiedział by coś więcej o tych sprawach.
odpowiedz zgłoś
alternatywne postrzeganie rzeczywistości http://www.gugik.gov.pl/informacje/aktualnosci/web /2011/prgik-o-uprawnieniach-zawodowych
odpowiedz zgłoś
zmiany Podobno GUGIK szuka naczelnika do wydziału uprawnień. Czyżby światełko i jednak będą zmiany tego systemu ? Dyrektor nowy, naczelnik nowy, kilka sensowny osób i parę zmian w prawie i może wyjdziemy na prostą.
odpowiedz zgłoś
jak zwykle Pani Prezes widzę nie zrozumiała pojęcia "natychmiastowe" w protokole z kontroli. A 30 dni na podjęcie działań się niedługo kończy.
odpowiedz zgłoś
_ ? Stanisław Cegielski, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich, stwierdził "...Według niego postępowania egzaminacyjne prowadzone są właściwie, poza tym ?przez tyle lat nie było skarg i zażaleń [na SGP ? JP]..." Padłem :) Dziękuję Panie Przywara :)
odpowiedz zgłoś
16 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS