wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-10-31| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Film i albumy dla archiwum WGGiIŚ AGH

Cyfrowy zapis reportażu z wyprawy studentów AGH do Bagdadu z 1976 roku oraz archiwalna dokumentacja wypraw do Fezu i Sabraty trafiły do zasobów Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH.


Film i albumy dla archiwum WGGiIŚ AGH
W piątek (28 października) odbyło się w Krakowie spotkanie uczestników wypraw BARI z dziekanem Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska prof. Marianem Mazurem (na fot. po prawej), pracownikami naukowymi (opiekunami wypraw BARI) oraz studentami Koła Naukowego Geodetów.
Szef wyprawy do Bagdadu Ryszard Rus (na fot. po lewej) przekazał prof. Mazurowi cyfrowy zapis reportażu z pomiarów wykonanych w Iraku oraz oryginalne albumy z lat 1974 i 1978 dokumentujące prace studentów Wydziału Geodezji Górniczej w czasie wypraw do Fezu (Maroko) i Sabraty (Libia). Albumy pozyskano dzięki uprzejmości Komitetu ds. UNESCO w Warszawie. Impulsem do zorganizowania spotkania było odnalezienie niedawno taśm filmowych z 1976 roku, na podstawie których, po digitalizacji, opracowano 16-minutowy reportaż pokazujący przebieg wyprawy.

Dokumentacja poszerzy archiwum Wydziału. Inicjatywa absolwentów wyszła naprzeciw pracom prowadzonym od kilku miesięcy przez studentów Koła Naukowego Geodetów, którzy zajęli się porządkowaniem archiwum Koła. Do przejrzenia i digitalizacji są setki stron dokumentów i zdjęć ukazujących działalność Koła na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

W spotkaniu wzięli udział członkowie siedmiu z 14 wypraw BARI. Obecni byli m.in. prof. Konrad Eckes, dr Tomasz Szczutko, dr Adam Bałut, dr Jerzy Mikołajczyk, dr Leszek Kolondra, a także: Krystian Wachowski, Ryszard Rus i Jacek Smutkiewicz – kierujący wyprawami BARI w latach 1974, 1976, 1984.
Wyprawy z serii BARI były jednym z największych przedsięwzięć studenckiego ruchu naukowego w Polsce. Podczas czternastu ekspedycji studenci z WGG AGH wykonali inwentaryzacje fotogrametryczne cennych światowych zabytków, w większości znajdujących się dzisiaj na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gotowe operaty posłużyły później do rekonstrukcji i odnowy zabytkowych obiektów.

Reportaż można obejrzeć na Geoforum.pl

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS